Tag: диети

Tips & Tricks

Како да загубите килограми по бременоста? – не помагаат диети, хранете се вака

Нормален процес е да се накачат килограми во бременсота, но потоа тешко се симнуваат. Тука не се клучни диетите особено за мајките кои ги дојат децата, бидејќи им треба храна со витамини. Затоа, храната со шеќери, масти и слично заменете ја со храна богаа со витамини. Јадете риба, млеко и […]

Препораки

ТИЕ СЕ НАЈБАРАНИТЕ ДИЕТИ ЗА 2016: Ефикасни се, ќе ги пробате веднаш

Овие диети се најбарани во 2016 година на Интернет. Можеби некоја од нив веќе сте пробале.ГОЛО ДИЕТА – режим кој ветува дека ќе го оптимизира нивото на инсулин, ќе го тргне салото од стомакот и ќе го забрза метаболизмот за три недели. Менито за секој посебно го прави Доктор Елбоу […]

Повеќе

Јадете буквално се а слабеете – што е тајната на хроно исхраната?

Што е тајната на хроно исхраната? Светот збудале по хроно диетата, но она што малкумина го знаат е како таа настанала и од каде и се корените.Французинот А. Делабос во 1986 ги поставил основите на диетата, која всушност се темели на тоа дека не е важно што јадеме, туку во […]

Tips & Tricks

ХРОНО ИСХРАНА: Јадете што сакате, колку сакате, а слабеете – што е тајната?

Хроно исхраната е посебен начин на исхрана во кој јадете што и колку сакате, а губите килограми.Основната идеја за режим на исхрана по одредено време потекнала од францускиот лекар Alain Delabosa, кој го има регистрирано својот програм во 1986 година. Овој програм претрпел бројни промени во светот. Предност е тоа […]

Повеќе

Прескокнувате оброк за да слабеете? – правите огромна грешка

Многумина со цел да загубат неколку килограми решаваат да не појадуваат, па затоа прашањето е дали знаете што се случува со вашиот организам дококу не појадувате? Ако прескокнувате оброк всушност без да знаете правите огромна грешка. Во организмот се случуваат неверојатни процеси. Паѓа нивото на шеќер во крвта што влијае […]

Повеќе

РЕШЕНА МИСТЕРИЈАТА: Дали гумите за џвакање создаваат калории?

Луѓето најчесто џвакаат гуми за џвакање за да го намалат апетитот, од досада или за освежување на здивот. Сепак, прашањето кое е отворено е, дали оваа навика е штетна или корисна?Во мастиките без шеќер има меѓу 2 и 5 калории. Тоа е меѓу 1.344 и 3.360 калории годишно. Со џвакањето […]

Tips & Tricks

Кажете му збогум на целулитот: Овој вкусен зеленчук топи килограми

Сите сакаме да имаме убаво тело. Во борбата против килограмите искористете ја брокулата која со своите витамини и минерали ќе ви го одржи телото во фит форма, а воедно и ќе и го подобри здравјето.Брокулата содржи големи количества витамин Ц, диетални влакна и киселина која го стврднува колагенот, поради што […]

Tips & Tricks

Овој витамин е спасот: Еве што да правите наместо да се изгладнувате со диети

Постои начин да го доведете телото во топ форма и без да се изгладнувате и да држите диети. Потребен ви е само еден витамин кој ќе ви помогне да ја одржите тежината и да не накачувате повеќе килограми. Се работи за витаминот Б12 со кој е богат зеленчукот и млечните […]

Повеќе

Пијалокот за кој полуде Холивуд: Салото се топи и не се враќа повеќе

Тејлор Свифт, Аманда Сејфилд и многу други пејачи, пејачки, актери и актерки се залудени од новиот пијалок кој топи масти и прави салото да исчезне, и да не се врати никогаш повеќе. Повеќе вести на Готви.мк Енергија за цел ден: Почнете го денот со чоколадно смути Адријана Лима открива: Рецепт […]

Tips & Tricks

ПОЕФИКАСНА ОД ДИЕТИТЕ: Оваа овошка го намалува чувството на глад

Калинката е чудотворно овошје кое има одличен вкус, а може да се користи и за слатко, торти и колачи, сокови, но и за време на држењето диети.Калинката, освен што е здрава и има бројни придобивки за здравјето, исто така помага да се намали чувството на глад. Калинките го штитат телото, […]