Tag: деца

Препораки

Топол чај во зима е незаменлив – овие се најздрави, се препорачуваат за деца

Во зимата на ладното време и ниските температури сите сакаме шолја топол чај. Билните чаеви се како инфузија за телото. Имаат етерични масла во себе и многу се лековити, не создржат кофеин и се поволни и за деца. Помагаат за имунитет и здравје. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Чај за желудникот – […]

Препораки

Домашни бонбони кои ќе им помогнат на децата да се смири кашлицата – вкусни се и ефикасни

Направете сами бонбони против кашлица кај децата. Повеќе на Готви.мк: Чајот од шипка како лек БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на вашите алишта Корисен совет: Како да ги освежите и исчистите сунѓерите и џогерот Дамки од црвено вино на тепихот? Исчистете ги за миг Направете природен […]

Препораки

Чаеви за сезоната на настинки – овие се препорачуваат и за деца

Чаевите се здрави, помагаат за имунитет и брз метаболизам, намалуваат симптоми на астма, па треба да се пијат почесто особено во сезоната на настинки и грипови, а овие чаеви се препорачуваат и а деца. Тука се билните чаеви кои се како инфузија за телото, направени од свежи билки, со пријатен […]

Препораки

Природен лек за детска кашлица и бронхитис – помага веднаш

Постои лесен начин со природни и вкусни состојки да ја излекувате упорната кашлица кај децата, како и бронхит. Ви требаат само банани. Земете две зрели банани и добро излупете ги, па испасирајте ги убаво. Додајте две лажици шеќер и измешајте да се соедини. Ставете 400 милилитри врела вода и оставете […]

Tips & Tricks

Не ги карајте веќе децата – вака се вадат најлесно дамки од трева и смола

Дамките од смола и трева се тврдокорни, но лесно се вадат со помош на маргарин. Верувале или не, убави изрибајте ги со маргарин овие дамки, па потоа измијте ги со детергент и врела вода. Буквално ќе ги снема. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Зимска салата: Пиперки полнети со зелка, повкусни од зимница […]

Препораки

Лек за упорна кашлица кај децата – делува веднаш, природно и 100% ефикасно

Ако вашите деца упорно кашлаат се што ви треба е овој рецепт. Ви требаат еден компир, една јаболка и еден кромид. Се става и литро вода. Се сечат и кромидот и компирот кој прво се лупи и јаболката и се ставаат да вријат во вода. Се процедува течноста и се […]

Предјадења

Лек за анемија – безбеден и за деца и трудници

Направете си вино од капини, лек за анемија, посебно кога се децата во прашање, трудници и доилки. Помага и за здравје и имунитет на телото.   Повеќе десерти на Готви.мк: Домашен овошен сладолед Смеса од три состојки: Бомбици, торта или колач Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве […]

Препораки

За силни коски и мускули, за забите и слабеење – не знаеме каков еликсир пиеме секојдневно

Млекото е многу здраво и корисно, а за тоа говори фактот што се пие од најрана возраст. Во последните години го нарекуваат и природен велнес пијалок, богат е со калциум, витамини, фосфор и други важни и здрави елементи. Помага за цврстина и здравје на коските и забите, за функцијата на […]

Деликатеси, Посно и веге, Предјадења

Пире од спанаќ и компир – Нов вкус кој сите ќе го сакаат

Со овој рецепт спанаќ ќе почнат да јадат и сите кои не го обожуваат. Особено е вкусен за децата, а може да го направите и во посна и вегетаријанска варијанта. Еве го рецептот на Билјана: Напомена: Ако сакате да го направите ова многу вкусно пире во посна или вегетаријанска варијанта, […]

Десерти

Посебни десерт бомбици – Рецепт кој и децата ќе го обожаваат

Направете топчиња со крем од кои ќе нема насит. Ова е рецептот: На здравје! Прочитај повеќе Gotvi.mk рецепти: Брзи пуслици Алва торта Баклава Баклава со вишни Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет „Катица“ торта Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која […]