Tag: десерти

Десерти

Ситни и брзи: Кокос колачиња

Ситни кокос колачиња. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Смути со лубеница Смути за старт на денот За диета здраво срце и висок притисок – една шолја е лек Неодолив сок од јаболка Сок од домати – витамини и супер вкус Слатка зимница: Домашен сок од крушки Чаша на ден и ќе бидете […]

Tips & Tricks

Вака нема да згрешите со десертите за Нова Година

Најчестата грешка која ја правиме кога правиме колачи и торти, се мерките, а ова е начин како да не ја повториме грешката. Не мерете се во мерилицата за млеко, туку измерете ги брашното, шеќерот и другите суви состојки на вага. Таа дозволува да се истресе и вишокот и така нема […]

Десерти

Едноставни новогодишни колачиња – Нека блесне празничната трпеза

Направете ги наједноставните новогодишни колачиња. Уживајте! Повеќе десерти на Готви.мк: Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома Супер рецепт: Леден кафе колач Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен […]

Tips & Tricks

Бојата на колачите и кремот ќе биде силна – Има мал трик

Има еден мал трик за колачите и кремовите да имаат поубава боја кога готвите. Ставете малку сол и оставете две три минути да постои така пред матење. Бојата е силна. Повеќе поврзани вести на Готви.мк Ќе ве врати во детството: Омилениот десерт на сите генерации Десерт готов за 20 минути […]

Tips & Tricks

Со него многу се внимава: Вака правилно се топи чоколадо за најубави десерти

Чоколадото е многу важен елемент во чоколадните торти и колачи и со него треба многу да се внимава.Важно е да се топи на права температура, да не се прегрее, за колачот да има добар вкус. Најдобро е да се топи на пареа. Над лонец со врела вода ставете друг сад […]

Tips & Tricks

Зошто е важно да се стави прстофат сол во десертите – Вака делува на вкусот

Сите домаќинки знаат дека и рецептите за сласни колачи и торти одат со прстофат сол, но еве која е тајната и зошто се става сол. Солта е важна состојка која го јакне вкусот на колачите и го дефинира самиот вкус. Ако не се додаде сол, верувајте колачот нема да го […]

Tips & Tricks

Направете сами калапи за мафини или колачи – Решението е евтино и брзо

Ако немате калапи за колачи или мафини, а ви требаат, има начин како да ги направите сами, брзо и лесно. Ви треба парче алуминиумска фолија.Земете парче превиткајте го неколку пати во посакуваната форма и имате калапи со кои нема да се лепи ништо.   Повеќе на Готви.мк: Чајот од шипка […]

Tips & Tricks

Вака лесно и рамномерно ќе исечете ледени десерти – Има еден трик

Ако сакате лесно и брзо да исечете сладолед или пак леден десерт, има лесен трик. Ножот ставете го во топла вода и потоа почнете да сечете.Така се ќе оди брро и лесно и парчињата рамномерно ќе се исечат. Уживајте! Повеќе поврзани вести на Готви.мк: Диетално: Домашни брускети со домати и […]

Десерти

Крем со ванила – За сите торти и колачи

Направете вкусен крем за торта со млеко и јајца. Уживајте! Поврзани вести на Gotvi.mkБрзи домашни пирошки со зденка и маслинкиРецепт за брза даска кога ќе ви се најават гости Рецепт за 2 брзи соса за чипс и други грицки Рецепт за брзо мезе за ненајавени гости Рецепт за највкусни посни и […]

Десерти

Најдобриот прелив за колачи: Топинг од чоколадо

Рецепт за најдобриот прелив за колачи… Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Баклава Баклава со вишни Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди „Катица“ торта Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече За […]