Tag: ден

Препораки

Јадете рака бадеми на ден – Ќе имате тело како манекенка

Ако сакате да топите масти треба да јадете одредени намирници како бадемите кои многу помагаат освен што се вкусни. 85 грама бадеми на дн смалуваат 18 посто од мастите во телото. Богати се со линоленска киселина која ги разградува мастите, а богати се и со влакна и протеини. Имаат и […]

Препораки

Го започнувате денот со шолја кафе? – ова му се случува на телото, има и позитивни дејства

Често се водат полемики околу кафето и неговото штетно или корисно влијание на телото, а како што пренесува Би-Би-си, според ново истражување, ова се сите предности кои ни ги носи омилениот напиток за секое годишно време. Штити од Паркинсова болест, иако до крај влијанието не е истражено. Исто така, помага […]

Видео, Десерти

Десерт „ДЕН И НОЌ” – се прави во чаша, нема печење

Направете брз, чоколаден десерт, кој навистина се топи во уста. Се прави во чаша, нема печење туку се замрзнува, а вкусот е одличен: Повеќе рецепти на Готви.мк: Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома Супер рецепт: Леден кафе колач Нема веќе стоење до […]

Забава

ФОТО: Вака Емина го почнува денот и посакува “Добро утро”

Емина Јаховиќ вака го почнува денот. Таа посака добро утро на сите фанови. Повеќе на Готви.мк: Кулинарски трик – Употребете ја оваа намирница и маслото нема да ви загорува при пржење Едноставен трик со кој ќе ги избркате мувите од вашиот двор и балкон ВИДЕО: Рецепт за органска маска за […]

Главни јадења, Деликатеси, Препораки, Ресторани

Бидете оригинални – Вкусен подарок за Денот на вљубените

Повторно е тоа време од годината кога ги прославуваме Свети Трифун и Свети Валентин. За Денот на вљубените изненадете го вашиот партнер/ка со вашата омилена пица во форма на срце и уживајте заедно во добриот вкус. Денес (14.02) можете да купите парче пица, голема или фамилијарна пица по ваш вкус во […]

Препораки

  Оваа житарка ќе ви ја врати силата – денот нека ви почнува вака

Се вбројува во житарки, многу е хранлива и здрава, а ја јадат особено веганите. Киноата е богата со манган, магнезиум, бакар и фосфор, витамини Б и Е. Се препорачува на оние кои патат од мигрена, дијабетес, а помага и за раст и обнова на ткивата. Таа се препорачува и за […]

Главни јадења, Препораки, Ресторани

Денес пица ден во Spizzicotto во Skopje City Mall

„Недела не е ден за готвење, туку за одмор“, велат од Spizzicotto кои веќе испекоа десетици фамилијарни пици. Причината е акцијата која се спроведува во Spizzicotto во Skopje City Mall во текот на овој ден кога фамилијарна пица по избор се продава по цена од 260 денари. Spizzicotto е еден од […]

Видео, Предјадења

ЗДРАВЈЕ ВО БЛЕНДЕР: Почнете го денот со највкусно смути

 Супер вкусно смути за здрав почеток на денот. Сите намирници ги стави во блендер и доби нешто прекрасно.Постапката е опишана во видеото: Повеќе на Готви.мк: Добра идеја – Фотографирајте храна на Instagram и бесплатно јадете каде сакате ФОТО: Ѕирнете во Eqvita – ресторанот за здрава храна на Новак Ѓоковиќ ВИДЕО: […]

Предјадења

Кофеинско смути за здрав и енергичен старт на денот

 Направете кофеинско смути за здрав и енергичен старт на денот. Се се меша во блендер и се става во чаша. Повеќе на Готви.мк: Ја прашаа Лепа Брена што е по националност – Еве што одговори Кое е омиленото јадење на принцот Чарлс? Принцот Хари е на диета – Еве што […]

Повеќе

Ден на гравот во Теарце – Еве некои од здравствените придобивки од редовното јадење гравче

Манифестацијата „Ден на гравот“ денеска по седми пат се одржа во тетовско Теарце. Организација на настанот беше на Центарот за едукација и развој од Тераце. Но, зошто е потребно редовно да се јаде гравот, а тавче гравчето и грав чорбата редовно треба да бидат дел од нашата трпеза? Гравот е […]