Tag: дебелина

Препораки

Правилно консумирајте лимон и кажете збогум на килограмите и депресијата

Лимонот е овошје кое се користи од древните времиња, има многу витамини, не само витамин Ц, туку и витамин Б, калиум, калциум, фосфор, магнезиум и многу помага за здравјето. Најдобар начин да користите лимон е да биде замрзнат и тоа со кората, а ова според експертите е листата на бенефитите […]

Забава

Фото: Ана Николиќ прв пат во јавност по породувањето – никогаш подебела, се пука на неа

Откако се породи Ана Николиќ не се појави во јавност но неколку пати објави дека внимава на својата линија, а извор близок до неа го потврди тоа и кажа дека Ана напорно вежба.И сето тоа ќе беше добро ако не се појавеше Ана , заедно со својот сопруг Раста,никогаш подебела, […]

Повеќе

Сите знаеме дека мајките не тераат да јадеме но… – приказна која го шокираше светот

Деби Ризон ја обвинува мајка си за својата прекумерна дебелина. Оваа девојка од Велика Британија вели дека има 300 килограми поради мајка си која ја убедувала да јаде за да не биде анорексична.Кога достигнала тежина од неверојатни 300 килограми, веќе не можела да оди ни сама до тоалет. Сепак, нејзината […]

Повеќе

Знаете ли кој е најдебелиот народ во Европа?

Малтежаните се најдебелата нација во Европската унија, а Романците се најслабите, се наведува во податоците изнесени од свепската агенција за статистика Еуростат.Секоја шеста личност во ЕУ е дебела, што е околу 15,9 отсто од популацијата. Дебелината е поизразена помеѓу постарото и помалку оброзовано население, наведува Еуростат. Малтежаните се најмногу погодени […]

Забава

Здравата исхрана и го сменила животот: Дебелата девојка сега е секс бомба

26-годишната Лорен Валис од Америка била многу дебела, се додека еден ден не се решила да сврти нов лист и да се погрижи и за телото и за здравјето. Девојката која е млада мајка работела во пекара, некогаш јадела многу обилни оброци, брза храна, благо и пиела многу газирани сокови. […]

Повеќе, Препораки

Научници открија „ген на виткоста“ – дали ќе биде ставен крај на дебелината?

Со генетска и молекуларна анализа на 60 генерации глувци, едни кои биле склони кон дебелеење и други многу слаби, словнечките научници во соработка со биотехнолози од Универзитетот во Единбург открија „ген на виткоста“ што може да помогне во сузбивање на дебелината и на дијабетесот тип 2 кај луѓето. Шкотските и […]