Tag: дебелеење

Препораки

Јадам но не се дебелеам – ова е тајната

Познато е дека Јапонките се убави и витки жени кои немаат проблем со килограмите, па еве и на што се должи тоа.Оброците најчесто им се состојат од риба, ориз, варен зеленчук, зелен чај и овошје. Исто така, секогаш храната ја подготвуваат дома и ретко јадат надвор, а наместо леб јадат […]

Препораки

Супер вест: Компирот не дебелее – токму напротив!

Цел живот погрешно сме мислеле, компирот не дебелее, туку сосема спротивното, помага да ја одржиме фит формата.Испитаници биле подложени на мени во кое секој ден имало по една порција компири подготвени на здрав начин. Се покажало дека тој помага за слабеење. Екстрактот од компир помага со своите масти и хидрати […]

Tips & Tricks

МЕЗЕТО Е ЗАДОЛЖИТЕЛНО: Еве зошто сакате да јадете кога пиете алкохол

Конзумацијата на алкохол ја следи зголемен апетит, сугерираат експериментите на британски научници спроведени врз глувци, пренесоа медиумите. Истражувачите од Francis Crick Institute утврдиле дека по конзумацијата на алкохол доаѓа до активација на сигнал во мозокот кој организмот го поттикнува на внес на храна. Алкохолот доведува до зголемено делување на AGRP […]

Tips & Tricks

Дали лебот навистина дебелее?

Прашањето кое мачи многумина со години: Дали лебот навистина дебелее? Новите истражувања покажуваат дека 43 отсто од жените избегнуваат леб за време на диета, 20 отсто од нив не чувствуваат вина додека го јадат, додека останатите сметаат дека категориите „здрав“ леб се многу конфузни. Студијата, која опфатила илјада жени помеѓу […]

Tips & Tricks

ПОТВРДЕНО: Еве како да не се здебелите за време на празниците

Зима, слави, празници, килограми… Не, со овој совет нема дебелеење во текот на зимата. Кој може да одолее на храната за време на празниците? Слави, Нова година, Божиќ… толку прилики и толку многу прекрасно подготвени јадења. Она што не чека, освен дорбото расположение, се и вишокот килограми. Меѓутоа, тоа не […]

Tips & Tricks

ДОВОЛНИ ВИ СЕ САМО 5 СЕКУНДИ: Научниците велат дека оваа навика е клучна за слабеење!

За да имате фит тело и да бидете задоволни од своите пропорции, потребно е во утринската рутина да додадете една навика за која ви се потребни само неколку секунди. Имено, истражувачите потврдиле дека утрниското мерење на вага влијае на количината и видот на храната која ја конзумирате во текот на […]

Повеќе

Науката го кажа своето: Причината поради која се дебелееме е шокантна

Науката го кажа своето. Според последните истражувања во САД, откриена е причината поради која најмногу се дебелееме.Според истражувачите, вишокот килограми е поврзан со тоа колку често зборуваме за дебелеењето. Родителите кои многу зборувале за диети, имале дебели деца. Навиките стекнати во детството ретко се искоренуваат, па затоа обидете се да […]

Десерти

Интегрални палачинки – Рецепт со кој нема да се здебелите

Речиси нема човек кој не е љубител на палачинки. Тие се прават секаде низ светот на различни начини, но сепак, за оние кои сакаат да се насладуваат, а да не стават килограм повеќе, Gotvi.mk нуди рецепт за интегрални палачинки кои ќе ви станат омилен десерт. На здравје! Повеќе рецепти на […]

Препораки

Дали млекото дебелее? Еве го одговорот

Оваа намирница не влијае на дебелеењето на телото. Може да ја консумирате без да се грижите дека ќе накачите килограми. Млекото само по себе не содржи многу калории и е одлично и за доцните часови. Има триптофан, аминокиселина која помага и побрзо да заспиете. Оваа аминокиселина исто така многу влијае […]

Tips & Tricks

Еве како да јадете благо, а да не се дебелеете

Десертот секогаш се служи по главното јадење, а тоа е и причината зошто се дебелееме од него.Експертите велат дека најдобро е десертот да се „прескокне“, но ако тоа е невозможно, тогаш тие препорачуваат барем да се јаде во „вистинското време“. Имено, според истражувањето на група британски научници, „најдобро време“ за јадење […]