Tag: двор

Tips & Tricks

Ќе имате најубав двор или тераса – Трик со кој цвеќињата нема да престанат да цветаат

Сите сакаме да имаме убава тераса или градина со многу цвеќиња кои нема да се сушат брзо и да венеат. За нив е потребно многу љубов и внимание, но и трикови кои треба да ги знаете.Ако сакате цвеќињата да ви цветаат и на тераса и дома, се што треба е […]

Tips & Tricks

Инсектите ќе бегаат од вашиот двор или тераса – Домашно средство кое помага

Во пластично шише ставете два децилитри јаболков оцет и 200 грама шеќер со два децилитри вода и ќе решите голема мака. Исечете и кора од банана и додајте. Се протресува и се става шишето отворено во дворот или на тераса и така инсектите ќе бегаат и нема да имате мака. […]

Повеќе

Нема да видите комарци дома или во дворот – Едно овошје ги „брка”

Ако комарците ви прават пекол од летото, има начин да се спасите од нив. Се работи за лимонот, вкусното и здраво овошје кое ги брка комарците од себе. Пресечете го и ставетего во сад дома и комарците ќе бегаат од мирисот. Повеќе трикови на Gotvi.mk: Нема да видите молец дома […]

Tips & Tricks

Не ги фрлајте лушпите од банана и јајца – Ќе ви решат голема мака

Не ги фрлајте лушпите од јајца или од банана. Ставете ги во вода и сварете ги, а откако водата малку ќе потемни од нив, ставете ја во вашите билки. Ќе цветаат како луди. Повеќе вести на Готви.мк:Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пивоВИДЕО: рецепт за потпечен полнет […]

Tips & Tricks

Ставете една шолја млеко во растенијата дома – ќе се случи голема промена

Сите знаеме колку е млекото вкусно и здраво, колку калциум,витамини и минерали има, па затоа го пиеме постојано од најмала возраст. Она што малкумина го знаат е дека една шолја млеко неделно е добро ѓубриво за вашите растенија, па затоа ставајте го во собните билки, како и во дворот. Навистина […]

Tips & Tricks

Ставете го ова во дворот и инсектите ќе бегаат – нема да видите комарец, мува или оса

Ако сакате за топлото време да се спасите од инсектите, секакви муви, комарци, оси и пчели, ви треба само една мала смеса. Во пластично шише исечено на пола ставете два децилитри јаболков оцет и 200 грама шеќер, па два децилитри вода. Исечете и кора од банана па така додадете ја […]

Tips & Tricks

Пластичните столици ќе бидат како нови и нема да пукаат- Евтина домашна смеса

Со топлото време сите сакаме да седиме во двор или на тераса, а најчесто повеќето од нас имаат пластични столици.Иако често се мијат со вода, за убаво да ги тргнете сите бактерии од нив, ви треба само сода. Имено, потребно е да земете сунѓер, да го намокрите и да ставите […]

Препораки

Можеби го имате во двор – Има повеќе витамини од спанаќот и каротен од морковот

Сите мислиме дека е обична трева, ја газиме и корнеме, без да знаеме дека тоа е лек вреден злато. Името му е тушт, наликува на трева, а ја има во многу дворови, планини и полиња. Има многу витамини А, Ц, Е, Б, и Е, како и омега 3 масни киселини. […]

Tips & Tricks, Видео

Вистинска магија: Еве како да направите снег во вашиот двор (ВИДЕО)

Верувале или не, постои начин самите да направите снег во вашиот двор. И тоа изгледа како вистинска магија. Но, потребно е да бидат исполнети 2 услова: 1) да имате врела вода и 2) температурата надвор да биде најмалку -23 степени под нулата. Погледнете како тоа изгледа во Долни Луг, Жепче […]

Забава

ФОТО: Калиопи првото кафе го пиеше со луто пиперче

Калиопи објави фотка на социјалните мрежи од својот двор, каде го пиеше првото утринско кафе до саксија со лути пиперчиња. Додека сите чуваат цвеќиња, Калиопи сака да одгледува здрава храна и да ужива. Повеќе на Готви.мк: Посно: Палачинки без зејтин Палачинки за 3 минути Палачинки со мед и ореви Северина […]