Tag: даска

Tips & Tricks, Uncategorized

Таа е легло на бактерии – Вака дезинфицирајте ја даската

Даската за сечење е помагало во кујната, а највжано е правилно и често да се чисти и дезинфицира, зошто на неа сечеме многу намирници и се размножуваат бактерии.Главната улога тука ја има лимонот. Лимонот помага за да се исчисти даската, така што треба да ја истриете со малку сол и […]

Tips & Tricks

Даската е легло на бактерии – Вака исчистете ја и одржувајте ја

Даската за сечење во кујната се полни бактерии кои тешко се чистат, па станува опасна бидејќи кога сечеме на неа, ги внесуваме во себе. Земете лимон и сол.Ставете сол на даската и тријте со половинка лимон да ги уништите бактериите, па измијте со детергент и топла вода. По миењето, треба […]

Tips & Tricks

Опасно легло на бактерии – Колку често треба да се менуваат даските за сечење

Пластичните даски за сечење ги има во многу домаќинства во кујната, но темелно треба да се чистат и често да се менуваат. Се менуваат секоја година, зошто стануваат легло на бактерии колку и да се мијат. Се чистат темелно со вода која е врела и сода со која ќе ги […]

Tips & Tricks

Се ќе биде рамномерно исечено – Трик за даската да не се лизга

Со даската за сечење проблемот е што често знае да се лизне и така да го уништи сечењето, но за среќа има трик. Ставете хартија под неа, и така таа нема да се лизга и нема да има нервози. Се ќе биде убаво и рамномерно исечено без нервози. Поврзани вести […]

Tips & Tricks

Ќе сечете рамномерно – Вака нема да ви се лизга се од даската за сечење

Овошјето и зеленчукот нема да се лизгаат на даската за сечење со лесен трик. Ако сакате се да исечете правилно и рамномерно, се што треба да направите е пред да почнете со сечењето да ставите малку сол на даската за сечење, па така парчињата нема да се лизгаат.    Прочитај […]

Tips & Tricks

Даската за сечење нема да мрда – Трик за да нема истурена храна и нервози во кујна

Со даската за сечење проблемот е што често знае да се лизне и така да го уништи сечењето, но за среќа има трик. Ставете хартија под неа, и така таа нема да се лизга.Вака ќе се спасите од нервози, сечење и истурање храна. Повеќе рецепти на Готви.мк:ВИДЕО рецепт: Леб со […]

Tips & Tricks

Овошјето и зеленчукот нема да се лизгаат на даската за сечење – Има мал трик

Овошјето и зеленчукот кога ги сечеме на даска за сечење се сечат побрзо, но често се лизгаат на неа и тоа е главен проблем. Имено, ставете малку сол на даската пред сечење и така нема да лизгаат. Ќе исечете брзо и лесно, а потоа измијте ги.   Повеќе рецепти на […]

Tips & Tricks

Вака лукот нема да се лепи при сечењето – Има мал трик

Кога сечете лук има лесен начин како да не се лепи за ножот и даската. Само ставете малку сол.Така нема да се лепи, а дополнителен трик е и рацете да ви бидат постојано мокри.   Повеќе на Готви.мк: Чајот од шипка како лек БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки […]

Tips & Tricks

Вака даската за сечење нема да лизга – Нема веќе нервози во кујна

Со даската за сечење проблемот е што често знае да се лизне и така да го уништи сечењето, но за среќа има трик. Ставете хартија под неа, и така таа нема да се лизга и нема да има нервози. Прочитај повеќе рецепти на Gotvi.mk: Смути за старт на денот За диета […]

Tips & Tricks

Вака даската за сечење нема да мириса – Една намирница ги убива мирисите

Ако сечевте кромид или лук на даската за сечење, лесно ќе го отстраните мирисот. Се што ви треба е даската да ја истриете со лимон, откако претходно ќе и ставите малку сол и ќе соатвите да отстои.Вака ќе го снема мирисот, а ако сакате да ги убиете и бактериите од […]