Tag: дамки

Tips & Tricks

Дамките на тепихот се минато – Исчистете ги без рибање и мака

Пивото е напиток кој се пие насекаде низ светот, а помага многу и во домаќинството, освен што има супер вкус. Ако имате дамка на тепихот од кафе, решете го проблемот со пиво. Ставете пиво на флеката и полека истријте со крпа. Меурчињата ќе помогнат да се исчисти дамката. Повеќе вести […]

Tips & Tricks

Дамките од пот ќе ги снема – Вратете ја бојата на омилената облека

Времето е се потопло, сите се потиме, а нормално е на алиштата да се појават дамки од пот. Сепак има мал трик.Ставете мешавина од оцет и вода, нека отстои, па исперете. Дамките ќе ги снема. Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид со […]

Tips & Tricks

Ќе нема каменец и нечистотија – Смеса која ги раствара сите дамки во машината

Има лесен начин да ја исчистите машината од нечистотии, каменец и мувла и тоа само о средство за чистење, сунѓер, ракавици и 25 грама лимонтус. Прво исчистете ја внатрешноста кај гумата на вратата со салфета, за да се упие влагата, ставете средство на цела гума, оставете два час авака.Потоа уклучете […]

Tips & Tricks

Ќе излезат масните дамки од облеката – Ви треба најевтината намирница

Постои лесен начн да исчистите дамки од маснотија на облеката. Ставете сода бикарбона и средство за садови врз неа. Истријте и измијте со вода. Повеќе на Готви.мк:Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијатаТоп 5 рецепти за пролетни салати со марула Неодолива крем салата Малиџано – одличен домашен рецепт […]

Tips & Tricks

Супер трик за сите кои иимаат мали дечиња – Вака се вадат најлесно дамките ако се измочкаат во кревет

Оцетот,содата и водата многу помагаат кога имате мали деца дома. Понекогаш се случува детето да се измочка во кревет, а дамката се вади така што се става оцет разреден со вода врз неа, па сода горе и се чека да се исуши. Потоа само исчеткајте или исперете си вообичаено. Повеќе […]

Tips & Tricks

Дамките од пот на облеката ќе ги снема – Само ставете го ова

Постои лесен начин од ткаенините да ги отстраните дамките од пот. Ви треба лимонов сок, испрскајте ги подрачјата, па измијте со вода. Ќе ги снема дамките. Повеќе Готви.мк рецепти:Салата со маслинки и кубетиЦезар салата + 2 рецепта за дресинг соса Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата Топ […]

Tips & Tricks

Дамките од кафе се чистат лесно – Ви треба најевтината намирница

Отстранете ги брзо и лесно дамките од кафе. Нанесете сода со малку вода, нека отстои кратко, истријте и измијте. Навистина делува. Повеќе рецепти на Готви.мк:ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромидРемек дело во кујната: Леб од банана Тазе домашен леб ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси Домашниот леб на […]

Tips & Tricks

Мајонезот не е само додаток за јадење – Решава проблем во домот

Верувале или не но мајонезот не е само за јадење. Ако имате дамки од вода на дрвениот мебел, ставете малку мајонез и премачкајте ги местата.Дамките ќе ги снема.   Повеќе вести на Готви.мк: Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир Хот-дог […]

Tips & Tricks

Вака исчистете ги старите калапи за мафини – Ги снемува и најтврдокорните дамки

Ако за подготовката на мафини не користите хартиени калапи, или смесата ви прави проблем односно останува на дното, има начин лесно да ги измиете и исчистите темелно калапите. Се загрева рерната на 180 степени и се разматуваат две лажици сода со литар топла вода. Се меша да се раствори и […]

Tips & Tricks

Ќе ги снема дамките на тревата во дворот – Има евтин трик

Ако сакате да немате кафеави дамки на тревата во дворот ќе ви помогне верувале или не, пивото. Ставете пиво на дамките, а тоа со својата киселина ќе ги исчисти штетниците кои ја уништуваат тревата.Пробајте делува и брзо ќе расте.   Повеќе вести на Готви.мк: Похован кромид со кашкавал – идеално […]