Tag: грмотевици

Повеќе

ВИДЕО: Невреме попладнево го зафати Охрид

Невремето кое за денеска го најавија метеоролозите најсилно го погоди Охрид. Тамошните медиуми не јавуваат за огромни штети и непогоди, но порталот ОхридСкај објавува видео во кое се гледа како течат реки вода во стариод дел на градот. Повеќе на Gotvi.mk: БРАВО: Продиџи ќе донираат за настраданите во поплавите Фондацијата на Ана […]

Повеќе

Временска за цела недела

УХМР ја објави временската за цела недела.Еве кога ќе се спасиме од дождот и грмотевиците. Превземено од Пресс24.мк Повеќе вести на Готви.мк Вкусен појадок Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир Хот-дог шпагети: […]

Забава

Временска прогноза: Што не чека по дождот и грмотевиците?

Времето во Македонија во текот на денешниот ќе биде променливо, на места значително облачно и посвежо, со локални врнежи од дожд со променлив интензитет, проследени со ретки грмежи и со засилен северен ветер. Температурата на воздухот ќе биде значително пониска во однос на претходните денови.Утринската температура ќе се движи од 12 […]

Повеќе

Дожд и грмотевици: Еве во која насока се движи невремето

УХМР известува дека силното невреме се движи кон Кумановско, Овчеполието и југоисточниот дел од Тиквешката котлина.Невреме има и во северниот дел од Полошката котлинa. Превземено од Пресс24 Повеќе вести на Готви.мк Ја прашаа Лепа Брена што е по националност – Еве што одговори Кое е омиленото јадење на принцот Чарлс? Принцот Хари […]

Забава

Синоќа дожд и грмотевици во Кичево – какво ќе биде времето денеска?

Времето денеска во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Во планинските региони ќе има услови за изолирана појава на краткотраен пороен дожд и ретки грмежи. Ќе дува слаб ветер од променлив правец.Утринската температура ќе се движи од 10 до 19, а дневната од 27 до 35 степени. […]

Повеќе

ВИДЕО: Еве колку силно се гледало скопското невреме од Косово

Невремето кое го зафати Скопје минатиот викенд очигледно било со огромни размери. Наш читател, Ѓорѓи, ги објавува овие две видеа снимени од Косово. Навистина делува страшно, погледнете: Повеќе вести на Gotvi.mk: БРАВО: Продиџи ќе донираат за настраданите во поплавите Фондацијата на Ана и Владе Дивац повикуваат светот да донира за настраданите […]

Повеќе

Пороен дожд, силен ветер и грмотевици: Вечерва силно невреме

Времето во Македонија претпладне сончево и топло со мала до умерена облачност. Попладне променливо и нестабилно со локален пороен дожд, грмежи и умерен до засилен северен ветер, особено во северните и источните делови. Во вечерните часови локално процесите ќе бидат изразени во форма на невреме. УВ-индексот ќе изнесува 7.Температурата ќе […]

Повеќе

Повторно невреме во Македонија

Повторно не очекуваат невреме и тешки ноќи во Македонија. Времето денеска ќе биде сончево и потопло со мала до умерена локална облачност и слаб ветер, претежно од јужен правец. Во западните делови е можна краткотрајна појава на врнежи од дожд. УВ-индексот ќе изнесува 7.Темепратурата ќе се движи од 22 до 35 […]

Повеќе

ВИДЕО: Невреме во Македонија – Еве што никако не смеете да правите кога грми

Споделуваме мошне корисно видео во кое е точно наведено што никако не смеете да правите додека грми! Некои работи ги знаеме, но дел од нив ги имаме позаборавено, па да се потсетиме: Никако не користете фиксен жичен телефон Не допирајте цевки низ кои тече вода Не се заолнувајте под дрвја […]

Повеќе

Не излегувајте од дома: Ново силно невреме во Скопје

Силното невреме вчера остави вода до колена, заглавени автомобили, отсечени села, дрва и гранки по улиците. Невремето кое беснееше со часови беше најсилното невреме во Македонија изминативе години, а воедно и годинава. Македонија денеска ќе биде под влијание на влажна и нестабилна воздушна маса од Медитеранот, попладне повторно не очекуваат […]