Tag: грло

Препораки

Печени јаболка за болно грло – за овој лек ретко кој знае

Печените јаболка освен што се вкусни и ароматични, помагаат и за настинка, грип и болно грло. Три печени јаболки кои ќе ги изедете една по друга, помагаат за болка во грлото. Важно е да се умерено топли. Додека се печат се создаваат пособни ензими и соединенија и со сите биоактивни […]

Препораки

Моќен руски лек – веднаш помага за воспалено грло и ангина

Ова е моќен руски лек кој помага за воспаление на грлото и ангина. Ви требаат 1 поголемо цвекло, алкохолен оцет (9посто). Се ренда цвеклото ситно и се додаваат на 250 грама цвекло, една супена лажица оцет, се меша и остава 20 минути. Се цеди со цедалка и се фрла остатокот […]

Препораки

Не се трујте со апчиња лекот е дома: Болката во грлото ќе ја снема

Ако имате проблем со болки во грлото тогаш наместо да се труете со апчиња, лекот го имате дома. Сепак постои лек и тоа евтин, а го има во кујната. Сварете два децилитри вода и додајте лажиче сол. Најубаво е ако имате да користите морска сол. Нека се олади целосно па […]

Препораки

Ќе спиете мирно без кашлање и болно грло – додадете го ова во млекото и имате најмоќен лек

Кашлањето е грчевита контракција на мускулите, во која се ослободува слуз, а сите знаеме дека особено кога сме болни, кашлицата е тешка и болна.Ако сакате наместо лекови да се решите од проблемот природно и брзо, се што ви треба се две состојки од кујната. Народната медицина препорачува жалфија во млеко, […]

Повеќе

Истражувањата покажаа: Чоколадото помага при воспалено грло и кашлица

Следниот пат кога ќе почувствувате болно пецкање во грлото, пред да земете сируп за кашлица, изедете малку црно чоколадо. Алин Маурис, професор и челник на одделението за кардиоваскуларни и респираторни студии на Универзитетот во Хул, дошла до заклучок дека чоколадото подобро делува на кашлицата и болката во грлото од повеќето […]

Препораки

По рецепт на баба – Не чини ни денар, а лекува болно грло

Сите знаеме дека во зима на ниските температури често настинуваме, но решението за болно грло понекогаш се крие во рецептот на нашите баби. Потребно е да направиме солена вода. Влезете во кујната, Загрејте вода да биде топла, не многу врела. Додајте сол, добро промешајте и со водата испирајте ја устата. […]

Препораки

За болно грло, астма, кашлица и бронхит – Потполно природен лек

Ако ве мачат кашлица, бронхитис, астма или некој друг респираторен проблем, тогаш решението за него може да се крие во еден делотворен лек за кој имаме состојки во кујната. Еве како да го направите и колку често да го пиете: Помогнете си со оваа смеса во зимскиот период и намалете […]

Препораки

Мелем за болното грло – Две состојки против кашлица

Есента е период на многу настинки и вируси, а болното грло и кашлицата се само дел од негативните симптоми. Дома може да си направите смеса со која болката и кашлицата ќе ги снема. Ви посакуваме брзо оздравување! Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Лечи гастритис, смалува холестерол, лечи настинка – билка е лек […]

Tips & Tricks, Повеќе

Природен рецепт кој го лечи болното грло

Сезоната на настинки и вируси, за жал полека започнува да го фаќа својот замав, а болното грло е чест и неподнослив, симптом. Нашите претци имаат различни искуства во лечењето на различни болести кои што владееле низ историјата, и тоа токму во времето кога аптеките и лековите не им биле достапни […]

Tips & Tricks

Ве боли грлото? – измешајте ги овие состојки, веднаш делуваат

Со есента доаѓаат и сите настинки и вируси, а за да се спасите од црвеното и болно грло, ви треба лимон со мед. Правете гаргара со оваа мешавина и таа ќе ги уништи бактериите и ќе ја намали болката. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: (ФОТО) Како на филм – Еве во кој […]