Tag: грип

Повеќе

Подгответе највкусен салеп дома – за ладните ноќи, штити и од грип

Салепот е вкусен и здрав напиток совршен за есенските и зимски ноќи. Направете го најубавиот дома. Она што е најважно е дека е здрав и помага против сезонските вируси и грипови. Повеќе на Готви.мк: Вистински пица деликатес Ултра брзи пица мафини Вегетаријанска пица Пица а ла Бица Домашна пица Домашна […]

Препораки

Евтино а корисно: Во кујната ни е пред нос, а не знаеме колку е здрав

Штити од грип, помага при настинки и го јакне имунитетот. Во овој период користете ја оваа намирница и заштитете се од сезонските настинки.Се работи за лукот, а студијата е објавена во магазинот Jurnal od nutrition. Ако консумирате пет грама бел лук за три часа се активираат гени за производство на […]

Препораки

Додадете една состојка во маслиново масло – никогаш нема да се разболите

Зимата е период на настинки и грипови, а само со еден додаток во маслиново масло ќе кажете збогум на сите проблеми и болести.     Повеќе на Готви.мк: Брашно, пиво, јајца и путер – 4 состојки за генијален резултат во кујната Вкусно мезе: Крокети со пилешко и шунка – одлични […]

Tips & Tricks

СЕГА ЗНАЕМЕ ШТО НИ ТРЕБА: Еве која намирница е најделотворна во сезоната на грип и настинки

Кога доаѓа зимата, често дури и оние со јак имунитет подлегнуваат на настинки, болки во грлото, кашлица и слично. Секако, логична постапка би била одење на лекар, но доколку сакате прво да се обидете сами, по природен пат, да го решите проблемот, би можеле тоа да го направите на следниов […]

Препораки

Вкусен и топол зимски напиток за збогум на грипот

Ако сакате да уживате во вкусна шолја топол напиток во ладните зимски ноќи, а воедно и да бидете здрави, ви препорачуваме шолја салеп кој помага за грипот и вирусите: Повеќе на Готви.мк: Вистински пица деликатес Ултра брзи пица мафини Вегетаријанска пица Пица а ла Бица Домашна пица Домашна пица капричиоза […]

Видео, Препораки

ПОБЕДЕТЕ ГО ГРИПОТ: Со домашни бонбони против болката во грло

Со неколку состојки направете домашни бонбони за грлото кои ќе ви помогнат во оваа сезона на грипови и вируси поради ниските температури.     Погледнете ја подготовката: Повеќе на Готви.мк: Направете природен освежувач за воздух – Потребни ви се само 2 работи Флеки од мастило или тонер – Потребна ви […]

Препораки

Како докторите се чуваат од грип? – јадете го ова

За да се заштитите од грипот во овој ладен зимски период кога се регистрирани и  рекордно ниски температури, тогаш треба да го послушате советот на лекарите.Не ги фаќајте носот и устата со раце , мијте се почесто, вежбајте бар малку за имунитет. Најважно од се консумирајте Ц витамин, овошје и […]

Tips & Tricks

Овој чај ќе ви помогне во борбата против грипот!

Овој чај ќе ви ги ублажи симптомите од настинка и грип. Повеќе вести на Готви.мк: Брза диета според вашата градба на тело Диета со која ќе се ослободите од дебелите бутови, широки колкови и салото на стомакот Диета која се држи 7 дена со вашата омилена храна Рецепт за облоги […]

Tips & Tricks

НЕВЕРОЈАТЕН ТРИК: Како да го зајакнете имунитетот за само 15 секунди?

Познатиот руски експерт за кинезитерапија професор Сергеј Бубновски тврди дека постои многу едноставен метод за зајакнување на имунитетот. Ова е неговата препорака: Секој ден во леген ставете многу студена вода, и во неа потопете ги стапалата на десет до 15 секунди. Потоа стапалата избришете ги со крпа и на нив […]

Главни јадења

Чорба со месо на менито на првиот есенски ден

Направете вкусна чорба со која ќе го изненадите семејството. Вкусна и истовремено многу здрава, особено во есента која со себе носи настинки и грипови. Повеќе рецепти на Готви.мк: Скапо ви е 20 денари за топче? Погледнете ја цената на овој сладолед Урнебесно: Реакцијата на мало дете кое прв пат пробува […]