Tag: грип

Препораки

Чај против грип и настинка – Евтин а го штити цело тело

Сите намирници ги имате дома за ефикасен чај за настинка и грип. Се става водата во шерпа со јаболкото, лимонот исечен на пола, и кромидот, па се вари. Кога ќе пукне јаболкото, исцедете и испијте ја водата. Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован […]

Препораки

За грип, синуси и инфекции – Помага најевтината намирница

Ако имате проблем со синусите или некоја инфекција, се што ви треба е јаболков оцет. Кога ќе ги имате првите болки најдобро е да се напиете јаболков оцет.Помага и за грип и настинка.   Поврзани вести на Готви.мк Брзи роденденски сендвичи ВИДЕО: Појадок за 8 минути – неодоливи сендвичи со […]

Препораки

Ви треба само кокосово масло – Нема да се разболите зимово

Кокосовото масло е намирница која секој треба да ја има и користи во домот, особено во есен и зима. Имено, кокосовото масло покрај бројните пирдобивки, помага и за ако сте болни. Ако сте болни земете по едно лажиче кокосово масло на ден. Ќе ви даде сила и енергија. Поврзани вести […]

Препораки

Домашен „лут” чај – веднаш помага при настинка и грип

Направете домашен лут чај кој веднаш помага за грип и настинка. Ви требат 1 лажиче рендан ѓумбир, 1 лажица мед, 1 лимон (сок) и 250 милилитри вода врела. Се става ѓумбирот во шолја, се става врела вода, се додава мед и лимон и се пие. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Чај за […]

Препораки

Ако кивате и кашлате земете го овој лек од кујната – делува веднаш

Кога сме болни ни тече носот, но солзат очите и киваме, а тоа многу иритира. Може да се решите од растечениот нос веднаш со намирница од кујна. Земете рен, изрендајте едно лажиче од коренот и прелијте го со шолја топла вода. Ставете и мед. Измешајте и пијте до три пати […]

Препораки

Народен лек за грип, настинка и кашлица – нема да посетите лекар, делува и на деца

Направете си чај за смирување на кашлицата, за грип и вируси. Повеќе на Готви.мк: Чајот од шипка како лек БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на вашите алишта Корисен совет: Како да ги освежите и исчистите сунѓерите и џогерот Дамки од црвено вино на тепихот? Исчистете ги […]

Препораки

Ова е најмоќната намирница за сезоната на грип и болести – нема да се закашлате оваа есен

Кога доаѓа зимата, често дури и оние со јак имунитет подлегнуваат на, болки во грлото, кашлица и слично, па сите сакаме да се заштитиме од кашлање, кивање и лежење во кревет. Најмоќната намирница за овој период е лукот.Многумина знаат дека лукот е многу здрав и често го користат при подготовка […]

Видео, Препораки

Видео рецепт: За грип, настинка, кашлица и болки во крајници – лек со кој нема да се разболите на ладното

Направете го најмоќниот лек за грип и настинка како и болки во крајниците, дома.       Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Чај за желудникот – нема да имате мака Чај кој лекува од сите болести и чисти од отрови Чај против слабокрвност Домашни чајни кекси Чај од шумска јагода Чај од […]

Препораки

Чај против грип и настинка – нема да се разболите зимово

Направете чај за студените денови, кои носат грип, настинка и разни болести. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Чај за желудникот – нема да имате мака Чај кој лекува од сите болести и чисти од отрови Чај против слабокрвност Домашни чајни кекси Чај од шумска јагода Чај од леска – малкумина знаат колку […]

Препораки

Доаѓаат ледени температури: Направете смеса за настинка која делува и е многу вкусна

Доаѓа леден бран и снег. Ако сакате да се заштитите од настинки и грип, сè што ви треба е оваа смеса која се прави дома и е многу ефикасна. Она што е најважно од сè е дека освен што лесно се прави, таа е и многу вкусна. Препаратите за оваа […]