Tag: грејпфрут

Препораки

100 милилитри сок од ова овошје го чисти црниот дроб

Овошјето е здраво и корисно да се јаде, а особено грејпфрутот. Тој го чисти црниот дроб и му помага на телото.Има многу витамин Ц, а само 100 милилитри исцеден сок помагаат да се зајакне телото и исчисти црниот дроб.   Повеќе рецепти на Gotvi.mk: ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, […]

Десерти

Зимски десерт: Грејпфрут со мед од рерна

Брз и вкусен десерт… Уживајте! Повеќе рецепти на Готви.мк: ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид Ремек дело во кујната: Леб од банана Тазе домашен леб ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси Домашниот леб на мајче Вера Полнет запечен леб ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече […]

Салати

Здрав оброк: Салата од грејп и авокадо

Вкусна и здрава салата од авокадо и грејпфрут. Добар апетит! Повеќе вести на Готви.мк: Рости од компир Шеф салата Дресинг за Шеф салата Таљатели со зеленчук Пржена банана Pad Thai со пилешко Еве што научивме на часовите по готвење со Фичо

Препораки

Подобро од вода со лимон: Сок за слабеење и имунитет

Сигурно барем еднаш сте слушнале колку е здрава и корисна водата со лимон наутро, за исфрлање токсини и слабеење. Сепак, има и поефикасен напиток – вода со грејпфрут. Може да додадете и прстофат рузмарин во смесата. Се пие наутро на празен стомак, малку по станувањето. Има витамин Ц, добро е […]

Препораки

Често забораваме на ова овошје – Помага за имунитет, слабеење и смирување на нервите

Грејпфрутот е корисно и здраво овошје, кое често го забораваме и занемаруваме. Позитивно влијае на расположението, дава енергија и смирува. Не мора ни да се напомене колку витамин Ц има во себе. Намалува и зголемен апетит, помага за слабеење и топење сало, помага за крвен притисок и сите проблеми со […]

Tips & Tricks

Овие 3 намирници се главен непријател на целулитот

Еден од најголемите естетски проблеми кај жените е целулитот, но постои и решение! Пред летната сезона жените се загледуваат во огледало и ги забележуваат последиците од зимскиот период. Меѓутоа, вишокот килограми полесно се решава отколку целулитот. Естетски, секако, не е најдобра глетка за око. Затоа ви предлагаме својата исхрана да […]

Повеќе

Пијте само 2 чаши дневно и за две недели ќе го стопите салото од стомакот

Насобраните килограми особено на пределот на стомакот се проблем за голем број луѓе кои бараат решение за тоа, но без некој голем успех. Во потрага по најдоброто решение за намалување на салото, пронајдовме рецепт за слабеење кој, наводно, го намалува струкот во само две недели. Најдоброто од сè е што […]

Препораки

Овошје кое е еликсир на кожата: За акни, инфекции и црвенило

Освен што е кисело благо овошје, грејпфрутот е многу вкусен, но и здрав и корисен.Имено, оваа феноменална овошка помага за да се решите од акни, инфекции, проблеми со кожата. Во неговата кора се кријат есенцијалните масла кои се користат и за ароматерапија, опуштаат и ја смируваат кожата. Ако имате проблеми […]

Препораки

Сок кој ќе ве преполови до летото – Слабејте без напор

Грејпфрутот е многу здрав, па затоа ви препорачуваме сок од него за благодети на телото.     Инаку, грејпфрутот е здрав, помага за имунитет, има витамин Ц, помага за многу болести и за диета. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: 10 „убијци“ на вишокот калории Диетален појадок што ќе ве држи сити Рецепт […]

Повеќе

Кардашијан откри како до рамен стомак по породувањето – Прво го јаде ова, па вежба

Популарната Кардашијан ѕвезда откри како и тргнало од рака да ја врати тежината по породувањето и повторно да има рамен стомак, нешто со кое мака мачат многу жени ширум светот. Кортни Кардашијан наместо прво да вежба и да прави стомачни, секое утро го започнува јадејќи ја оваа намирница која според […]