Tag: грешки

Tips & Tricks

Неколку грешки со кои кафето го губи вкусот – Не го правете ова

Сите сакаме вкусна шолја кафе, но ова се најчестите грешки кои ги правиме со кафето. Премногу мешање на кафето го убива вкусот, затоа потребно е само малку да се измеша. Ако неколку пати го оставите да се подигне до врвот исто така ќе се смени вкусот и ќе стане поретко, […]

Tips & Tricks

Вака нема да згрешите со десертите за Нова Година

Најчестата грешка која ја правиме кога правиме колачи и торти, се мерките, а ова е начин како да не ја повториме грешката. Не мерете се во мерилицата за млеко, туку измерете ги брашното, шеќерот и другите суви состојки на вага. Таа дозволува да се истресе и вишокот и така нема […]

Препораки

Прво се става шеќер и не се меша кога ќе зоврие – Најголемите грешки со кои кафето губи вкус

Сите сакаме вкусна шолја кафе особено за расонување наутро, а многумина не можат ни да си го замислат денот без кафе. Имено, постојат и грешки кои го уништуваат вкусот на кафето.  Премногу мешање на кафето го убива вкусот, а  ако неколку пати го оставите да се подигне до врвот исто […]

Повеќе

Ова се најчестите грешки при спремањето Болоњезе – Не грешете вака

Пастата болоњезе е едно од најпопуларните јадења, а ова се и најчестите грешки за спремањето. Бирајте макарони или јувки, а не шпагети, бидејќи имаат поинаков вкус.Ова јадење не треба и да се потопи во многу сос, Италијаните веруваат дека се треба да е умерено. Повкусно е јадењето со мелено говедско, […]

Tips & Tricks

Ова се најчестите грешки кога вариме кафе – вака ќе биде повкусно

Сите сакаме вкусна шолја кафе, но ова се најчестите грешки кои ги правиме.Премногу мешање на кафето го убива вкусот.Ако неколку пати го оставите да се подигне до врвот исто така ќе се смени вкусот и ќе стане поредок. Мешање откако кафето зоврело е исто така грешка. Шеќерот се додава додека […]

Meat, Tips & Tricks

Никако не го правете ова со пилешкото месо – се полни бактерии и станува опасно

Кога спремате пилешко месо, немојте да ја правите оваа грешка. Месото не треба долго да стои на собна температура, бидејќи така се создаваат бактерии, а тие предизвикуваат болести и проблеми.Уште една катастрофа е тоа да го правите во микро, зошто високата температура ги размножува бактериите. Најдобро е да го врзете […]

Tips & Tricks

Ова се најчестите грешки за пица: Изгегнувајте го ова и ќе биде крцкава горе, мека внатре

Ова се најчестите грешки кога правиме пица дома. Иако многумина мислат дека тоа нема врска, и дека кашкавал не може да биде многу во пица, сепак не треба да се претерува за тестото убаво да се крене и испече.Пицата секогаш се става во претходно добро загреана рерна за да биде […]

Tips & Tricks

Поради овие грешки храната која ја подготвувате не е вкусна

Ова се најголемите грешки во кујната. Маснотии Премногу маснотии не се добри ниту за здравјето, ниту пак за вкусот на храната. Премногу готвење Тука нема помош! Зачини Што повеќе состојки имате, тоа помалку главните вкусови доаѓаат до израз. Преполна тава Ако ги натрупате сите состојки, вашата храна ќе почне да […]

Tips & Tricks

Ако сакате да ослабнете внимавајте на овие грешки

Ако имате проблеми со губењето тежина, веројатно треба да направите промени во секојдневната рутина. Ова се грешките кои го успоруваат процесот на губење на вишокот килограми: Храна со ниска хранлива вредност Подобро да јадете многу храна како што е јогурт, домашни мусли или леб од цело пченично зрно. Недостаток на […]

Tips & Tricks

ФОТО: Често грешиме – еве како треба да стои приборот на маса

АКо сакате вашите гости да ги пречекате со сите нишани, ви помагаме со фотографија за тоа како правилно се реди приборот на маса. Еве како треба да биде наредена масата. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Senigallia – Хотел, бар и ресторан кој стана уште едно обележје на Скопје Дохранување на вашето […]