Tag: грешка

Предјадења

Никако не го јадете ова за појадок – сите правиме огромна грешка

Ако јадете јајца за појадок тогаш престанете бидејќи правите голема грешка. Имено, истражувањата покажале дека лицата кои појадуваат имаат 28 проценти повеќе шанса да имаат срцеви болести и рак. Вашингтон пост наведува дека јајцето има 6,5 грама белковини и 1,7 грама масти, како и високо ниво на холестерол. Богати се […]

Препораки

Не ја чувајте лубеницата во фрижидер – ова е најголемата грешка со која си штетиме

Лубеницата е дар од Бога во лето, освежува, богата е со витамини, вода и вкусна, помага и за диета. Она во кое сите грешиме во врска со неа, е местото каде ја чуваме. Имено, лубеницата не треба да стои во ладилник, а тоа го докажаа американски експерти и нутриционисти. Се […]

Препораки

Милиони луѓе во светот ја прават оваа грешка со лимонот – Живејте здраво

Лимонот е здрав, богат со витамин Ц и се користи за зајакнување на имунитетот и како превентива од многу болести, но многумина од нас прават една грешка со него. Откако ќе ја исцедиме внатрешноста на лимонот, ја фрламе кората. Но, ова е многу погрешно, бидејќи во неа се содржат многу […]

Препораки

Ја фрламе а има повеќе витамин Ц од секое овошје – не правете ваква грешка

Иако секогаш ја фрламе, кората од портокалот има најмногу витамин Ц. Тој е сојузник во борбата против разни болсти, настинки, инфекции, вируси, регенерација на ткива, борба против радикали. Многу витамин Ц има во кората на портокалот иако секогаш ја фрламе. Ако ја користите телото 100 посто ќе го искористи корисниот […]

Препораки

Ги фрлате тестенините кога ќе се оладат? – правите огромна грешка

Сите сакаме топли и вкусни тестенини, а најчесто ги фрламе кога ќе се изладат. Сепак, тоа е голема грешка.Имено, научниците тврдат дека кога тестенината ќе се олди, скробот во неа делува позитивно на вашето здравје. Скробот обично се раствара при исхраната на шечери, но во оладените тестенини има отпорен скроб, […]

Препораки

Пиете кафе на празен желудник – прочитајте колку е тоа штетно за вашето здравје

Иако повеќето луѓе само што ќе станат од спиење се фаќаатза ѓезвето и варат кафе, сепак ова се неколку причини зошто не треба да го правиме тоа и да го испиеме првото утринско кафе на празен желудни.Кога ќе испиете кафе на празен желудник, се лачат повеќе киселини, со што се […]

Tips & Tricks, Видео

Не ја миете лубеницата пред да ја исечете? – тоа е ОГРОМНА грешка

Сите уживаме во вкусот на лубеницата која е богата со вода, витамини, не освежува и разладува, а и многу е вкусна и го прави летото лето.Сепак, сите грешиме во едно нешто со неа, а тоа е фактот дека не ја миеме пред употреба како секое друго овошје или зеленчук. Причината […]

Препораки

Пиете вода која неколку часа стоела во чаша? – тоа е огромна грешка

Дали сте забележале дека водата која неколку часа стоела во чаша има чуден вкус? Дали тоа значи дека е расипана или може нешто друго е во прашање?Поаради изложеноста во воздухот во неа се таложи јаглерод диоксид, па затоа го менува својот хемиски состав. Така се снижува pH вредноста на водата, […]

Повеќе

Омилениот вкус на сите генерации настанал по грешка – измислен е од дете

Далеку сме од лето, доаѓа снег и екстремен студ, но сигурно кога ќе помислите на топло време, море и лето, помислувате и на омилениот освежителен вкус – Лолипоп сладоледот.Омилениот вкус на сите генерации настанат сосема случајно, п огрешка. Имено, го измислил 11-годишник, френк Иперсон во 1905 година, кога навечер оставил […]

Tips & Tricks

Грешка која сите ја правиме кога вариме кафе

Без разлика дали се работи за лето или зима, пролет или есен, секогаш сакаме да уживаме во шолја топло кафе. Сепак, постои грешка која сите ја правиме кога вариме кафе.Инстант кафето денеска го има во речиси секое домаќинство, но се прави една грешка при подготовката. Водата во која го спремаме […]