Tag: грешка

Tips & Tricks

Ова е најголемата грешка со лебот – Вака веднаш станува сув

Една од најголемите грешки со лебот е тој да се чува во ладилник. Иако многумина мислат дека ако се чува во ладилник подолго се задржува свежината, тоа е погрешно. Се чува на темно и суво место и тоа е сосема доволно. Добар апетит! Повеќе на Готви.мк:ВИДЕО: Направете природен пијалок за […]

Повеќе

Ова мора да го знаете – Не ја правете оваа грешка со Велигденските јајца

Постојат неколку важни нешта кои треба да ги знаете за вапцањето на велигденските јајца за големиот и тежок празник Велигден. Имено, се става оцет во водата за јајцата да не пукнат и да немате мака со ова.Важно е секогаш да ги ставате во ладна вода, која потоа се загрева на […]

Повеќе

Ова е најголемата грешка која ја правиме со печурките – Вака им се менува составот

Печурките се вкусна намирница која често се употребува, но има една грешка моја често ја правиме со нив. Имено, печурките не треба да се мијат зошто се менува составот и вкусот. Ова се однесува на долг контакт со вода, а доколку само ги заплакнете кратко и веднаш ги исушите на […]

Повеќе

Ова е најголемата грешка со маслиновото масло – никако не се користи вака

Ова е една од грешките кои може да ги направите во кујна.Маслиновото масло е здраво и се препорачува, но не треба се да готвите со него. Не треба да се користи на високи температури, како за пржење месо или помфрит. Повеќе вести на Готви.мк: Похован кромид со кашкавал – идеално […]

Tips & Tricks

Не ја правете оваа грешка кога пржите месо – ќе биде жилаво

Кога пржите месо, никогаш немојте да го ставате месото ладно во тавата со врело масло. Имено, така ризикувате месото да биде жилаво и непечено внатре, а испечено само горе. Повеќе ресепти на Готви.мк:Брз појадок со туна салатаВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна […]

Tips & Tricks

Ова е најчестата грешка при појадокот – потоа цел ден ни е лошо

Ова е најчестата грешка која ја правиме кога појадуваме, а сите знаеме дека појадокот е најважен оброк. Иако овошниот сок е одличен извор витамини, не треба да се претерува со него.Киселините може да ви создадат надуеност. Треба да бирате и храна со протеини кои го урамнотежуваат шеќерот во крвта и […]

Tips & Tricks

Ова е најголемата грешка која ја правиме – ги уништува тортите и колачите

Најчестата грешка која ја правиме кога правиме колачи и торти, се мерките. Не мерете се во мерилицата за млеко, туку измерете ги брашното, шеќерот и другите суви состојки на вага. Таа дозволува да се истресе и вишокот и така нема да имате мака. Повеќе десерти на Готви.мк: Конечно: Највскуниот десерт […]

Препораки

Не ја правете оваа грешка со магдоносот – го фрламе делот со најмногу витамини

Кога готвиме сите го сечеме магдоносот и го ставаме во салати, супи, чорби, ручеци, а стеблата ги фрламе, а тоа е голема грешка. Стеблата се еднакво здрави како и магдоносот, позитивно делуваат на здравјето на кожата, косата и очите. Не ја правете веќе оваа грешка.   Повеќе вести на Готви.мк:Похован […]

Tips & Tricks

Сите ја правиме оваа грешка со месото – не се чува вака

Сите правиме грешка кога станува збор за месото и неговото чување во фрижидер. Свежото месо никогаш не го замотувајте во кесе, бидејќи така побрзо ќе се расипе и ќе го смени вкусот. Месото се држи во керамички сад, поклопено со чинија. Ако не се употребува во рок од неколку дена, […]

Препораки

За есен без настинки и грип: Сите го цедиме лимонот па ја правиме оваа грешка, а може да спаси живот

Сите го цедиме лимонот, го користиме сокот, а кората ја фрламе, но не знаеме каква голема грешка всушност правиме со тоа. Кората на лимонот е богата со витамини, дури побогата од самата течност. изобилува со витамин Ц, витамин А, како и калиум, калциум и влакна во себе. Кората ги опушта […]