Tag: грешка

Tips & Tricks

Грешка со кромидот и лукот – Каде никако не се чуваат

Кромидот и лукот не се чуваат во лаидлник и тоа со добра причина. Кромидот и лукот побрзо ќе се расипат во ладилник отколку на било која друга површина и температура. Најдобро е да се чуваат на собна температура.   Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Смути со лубеница Смути за старт на денот […]

Повеќе

Најголемата грешка која ја правиме со пиво и газирани сокови

Сите правиме грешка така што откако ќе одиме во маркет ги ставаме газираните пијалоци и пивото брзо да се оладат во ладилникот. Сепак, тие можат ако подолго ги заборавиме од ладно и голем притисок да експлодираат внатре. Затоа ладете ги во фрижидерот. Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Баклава Баклава со вишни Трилече – […]

Tips & Tricks

Грешка со меленото месо – Никогаш не го замрзнувајте во опаковката во која е купено

Меленото месо е често користен производ, од него се прават многу деликатеси, но има и важни правила поврзани со него, а едно од нив е да не се замрзнува месото во оригиналното пакување. Зошто? – Одговорот е следен:Пакувањето со кое го купувате месото е претенко за да го заштити од […]

Препораки

Ако ви се истури брашно во кујната – Не ја правете оваа грешка

Ако ви се истури брашно во кујната, не правете грешка и не го усисувајте со правосмукалка. Причината е едноставна: Може да го уништи.Се лепи и ги запушува филтерите, па потоа ќе се расипе правосмукалката. Соберете го со мокра крпа.   Повеќе рецепти на Gotvi.mk: ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, […]

Препораки

Грешка со клавчињата – Сите го правиме ова а губи 4 важни лековити својства

Малкумина не сакаат вкусна пченка или клавче, нешто здраво, корисно и вкусно. Секогаш кога се лупи пченката, ги тргаме и оние конци по неа, а тоа е грешка. Свилата на пченката има многу состојки кои спречуваат да настане камен во бубрег, се природен диуретик, помагаат да се намали нивото на […]

Tips & Tricks

Не ја фрлајте водата во која варевте компир – Направете ручек полн витамини

Кога вариме компири, сите правиме голема грешка со тоа што ја фрламе водата. Имено, водата во која се варел компирот е многу здрава, богата витамини и не треба да се фрли. Со водата може да направите супа или чорба, која ќе биде богата витамини и здрава. Има многу хранливи материи […]

Meat, Tips & Tricks

Грешки при правењето кременадли – Вака губат сочност и вкус

Ако сакате сочни и меки кременадли тогаш внимавајте на оваа грешка. Иако сите сакаме месо без коски, бидејќи така е попрактично, сепак треба месото да се спрема токму со коска. Така се прави по споро, но е посочно. Коската додава по убав вкус. Кога ќе го извадите месото од ладилник […]

Препораки

Кората ги крие витамините – Најголемата грешка што ја правиме со лимонот

Лимонот е здрав, богат со витамин Ц, многу други витамини и се користи како превентива од многу болести.Многумина прават една грешка со него. Имено, сите ја цедиме внатрешноста на лимонот, па ја фрламе кората, но ова е многу погрешно. Кората ги крие витамините, па затоа изрендајте ја место да ја […]

Препораки

Житарките се одличен избор наутро – Навечер се огромна грешка

Житарките се богати со јаглехидрати и шеќери и даваат енергија.Тие се совршени за старт на денот, а ќе бидете енергични со нив за сите обврски. Навечер тешко се согоруваат, ќе ве направат надуени и ќе ви предизвикаат тешкотии со спиењето.   Повеќе Готви.мк рецепти: Салата со маслинки и кубети Цезар […]

Tips & Tricks

Најголемата грешка со излупениот кромид – Опасно е по здравјето

Сите знаеме дека е кромидот здрав, и дека нема ручек без него, но има едно важно правило. Имено, излупениот кромид оксидира брзо, па не е здрав и корисен за следна употреба. Тоа значи дека станува отровен и еднаш се користи по лупењето и тоа веднаш. Не грешете вака.   Повеќе […]