Tag: грашок

Видео, Главни јадења

Вкусен ручек: Грашок со домашни колбаси

Предлог за вкусен и брз ручек. Добар апетит! Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“: Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир Хот-дог шпагети: Одличен […]

Главни јадења

Брз и вкусен ручек: Ќофтиња со грашок

Вкусен и брз ручек… Добар апетит! Повеќе вести на Готви.мк: Рости од компир Шеф салата Дресинг за Шеф салата Таљатели со зеленчук Пржена банана Pad Thai со пилешко Еве што научивме на часовите по готвење со Фичо  

Главни јадења, Предјадења

Пикантна крем супа од грашок

Вкусна чорба со грашок.   Добар апетит! Повеќе ресепти на Готви.мк: Брз појадок со туна салата ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути Туна салата со фетучини Туна салата Брзо посно предјадење за целото семејство

Препораки

Вака најлесно ќе го омекнете грашокот – За највкусна чорба

Постои лесен трик со кој ќе го омекнете грашакот. Имено, додека го варите ставете прстофат сода. Така ќе омекне и ќе има супер вкус. Повеќе рецепти на Gotvi.mk: ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајната Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса […]

Препораки

Колку долго се вари грашокот – Плус правила за употреба

Грашокот е зеленчук кој е здрав и корисен и често треба да се јаде. Пред да се вари треба да отстои преку ноќ во вода на собна температура. На еден килограм грашок се ставаат 3 литри вода. Се вари без капак час и половина. Повеќе рецепти на Gotvi.mk: ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: […]

Препораки

Намирници кои никако не смеат да се подгреваат – Секојдневно грешиме за ова

Постојат намирници кои никако не се подгреваат, целосно им се менува составот така и стануваат штетни. Тука се грав, карфиол, грашок. На списокот се и компир и месо. Пиперките исто така не се подгреваат. Повеќе рецепти на Gotvi.mk: ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што […]

Главни јадења

Одлична идеја за семеен ручек: Чорбест грашок со суви ребра

Вкусен чорбест грашок… Добар апетит! Повеќе десерти на Готви.мк: Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома Супер рецепт: Леден кафе колач Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега Направете чоко мус […]