Tag: гравче

Препораки

Сите грешиме – Правило за гравот кое мора да се знае

Сите сакаме вксно гравче, без разлика дали е манџа или гравче тавче, а помага за многу проблеми, но има едно важно правило за него. Гравчето не се подгрева. Имено, се менува неговиот состав и со повторното подгревање е штетен. Гравот не се подгрева туку се остава на собна температура. Повеќе […]

Tips & Tricks

Ако правите гравче-тавче и ви загоре – вака спасете го ручекот

Ако правевте гравче-тавче и поради мало невнимание ви загоре, има брзо решение за да го спасите ручекот. Се што ви треба е да го претурите во друг сад за печење и да ставите над него влажна крпа. По десет минути сменете ја крпата која ќе го впие мирисот на изгорено. […]

Видео, Главни јадења

Највкусен рецепт за Тавче-Гравче

Не постои Македонец кој не сака тавче-гравче, а истото јадење е хит и во регионот. Ова е највксуниот рецепт за гравче. Повеќе на Готви.мк: Прекрасно: Џенет Џексон бремена во својата 50 година (ФОТО) Белите патики ќе бидат како нови – Еве како едноставно да ги исчистите БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете […]

Посно и веге

Највкусното посно бадниково гравче – само еден додаток го менува вкусот

Направете го највкусното посно гравче за бадниковата трпеза. Повеќе на Готви.мк: Деликатес во кујната: Компир на поинаков начин Тазе домашен леб Полнет запечен леб Домашниот леб на мајче Вера Домашен леб со маслинки

Посно и веге

Домаќинките се подготвуваат за Свети Никола – посно гравче и сарма на трпеза

Во понеделник на 19 декември, православните верници во Македонија ја чествуваат најчестата слава во македонските домови, Свети Никола. Во народното паметење овој лик  останал како заштитник на патниците, посебно на оние што патуваат по вода, но и по тоа што како за време на животот така и по смртта ги […]

Препораки

Македонска трпеза не оди без тавче гравче: Здравствени придобивки од гравот

Македонската трпеза никако не може да помине без вкусно гравче. Манџа или гравче тавче, навистина не е важно, сите уживаме во овој традиционален рецепт кој освен што има супер вкус, исто така и е исклучително здрав.Гравот е богат со антиоксиданси кои се сојузници во борбата против ракот, а исто така […]

Главни јадења, Посно и веге

Тавче гравче

Многу вкусно традиционално јадење по кое сме препознатливи во регионот и пошироко 🙂 Еве го Gotvi.mk рецептот: На здравје! Прочитај повеќе Gotvi.mk рецепти: Сарма од кисела зелка ФОТО: Традиционална македонска даска Грашок на традиционален начин Брза даска кога ќе ви се најават гости Охридски чомлек