Tag: готи.мк

Препораки

Што треба да јадете при проблеми со жолчката?

Сите оние кои имаат проблеми со жолчката, треба да внимаваат со исхраната. Јадете храна со селен и бакар, цинк и многу витамини Ц. Јадете свежо овошје и зеленчук. Јадете цвекло и артичока, брокула, зелка и кајсии. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Смути со лубеница Смути за старт на денот За диета здраво […]

Tips & Tricks

Гибаницата со готови кори убаво ќе нарасне – Има мал и евтин трик

Гибаницата со готови кори може да биде поубава и поубаво да нарасне. Се што треба е во ладната вода или млеко да ставите и малку прашок за пециво.Вака ќе биде совршена. Добар апетит! Повеќе вести на Готви.мк: Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво ВИДЕО: рецепт за […]

Tips & Tricks

Поефикасно од кисело млеко – Домашен крем за изгореници од сонце, болката ја снемува

Ако имате изгореници од сонце, има едноставни лекови од кујната. Сварете 50 гр. камилица со 3 децилитри млеко, па процедете.Сварете 50 гр. ленено семе со 2 дл. млеко и процедете. Измешајте ги смесите и нанесете.   Повеќе вести на Готви.мк: Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво […]

Tips & Tricks

Кога се користи меко кога остро брашно – Важно за да ви успеат рецептите

Ве мачи ли и вас дилемата кога се користи остро кога меко брашно?Важно е какво користиме за да добиеме убав производ на крајот. Остро брашно се користи за: колачи за кои треба да нарасне тестото, њоки, кекси, палачинки, бисквити, принцес крофни, еклери, профетероли и за згуснување варива и млеко. Од […]

Pastes

Италијански специјалитет на вашата трпеза: Запечени канелони со спанаќ

Направете вкусен италијански специјалитет дома. Запечени канелони со спанаќ. Добар апетит! Повеќе Готви.мк рецепти: Салата со маслинки и кубети Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула Неодолива крем салата Малиџано – одличен […]

Tips & Tricks

Сите ја правиме оваа грешка со магдоносот – еве кога треба да се стави при печење и пржење

Магдоносот е многу здрав, вкусен и ароматичен и се додава во речиси секое јадење. Магдоносот се вари и пече, но сепак вака многу ги губи лековитите својства и витамините, па затоа важно е да знаете дека треба секогаш во јадењата кои се печат или варат, да го додавате непосредно пред […]