Tag: готив.мк

Препораки

Спречува срцев удар и болести на желудник – Овошје помоќно од апче

Брусницата е мало овошје кое расте во планински предели, претежно на умерена клима. Има важни лековити состојки во себе, помага да се спречи да влезат бактериите во уринарниот тракт.Нејзините состјки спречуваат да се залепат бактериите на уринарниот тракт. Исто така, помага и за да се спречи лепење бактерии по желудникот […]

Десерти

Домашен сладолед од јагоди – Готов за минута

Направете вкусен домашен сладолед. Се става става се во блендер или мултипрактик, се лади и јаде. Сервирајте и уживајте во долгите и забавни муабети 🙂 Прочитај повеќе Gotvi.mk рецепти: Брза похована даска кога ќе се најават гости ФОТО: Традиционална македонска даска Омилената даска за мацкање на Влатко Брзи домашни пирошки со зденка и […]

Tips & Tricks

Маслото нема да потемни и да има тежок мирис со еден трик

Маслото при пржење може да потемни, но има начин како да се спречи тоа. Се што е потребно е во него да ставите парче лушпа од јајце додека пржите. Така ќе се задржи и вкусот и бојата на маслото и нема да потемни и да има тешка арома. За повеќе […]

Препораки

Подобро од апче – Овој зачин може многу да ви користи

Куркумата е ароматичен и вкусен зачин кој се користи за супер деликатеси. Помага за болки во стомакот, иритантни црева и депресија, озвен што има супер вкус и се користи во исхраната. Жолтата боја и ја дава состојката куркумин по која го добила и името, а помага за проблеми со стомак, […]

Десерти

Десерт од три состојки – Ви требаат 15 минути и малку пари

Десерт кој е брз, лесен, вкусен и од три состојки.   Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи […]

Десерти

Ангелски колач

Направете вкусен десерт за брзо во кујната.   Поврзани вести на Gotvi.mk: Брзи традиционални бомбици Бомбици од пченица Чоколадни топчиња што се топат во уста Пченична каша  

Деликатеси

Деликатес без месо: Бабури полни модри патлиџани

Направете деликатесни полнети бабури.   Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи Полнет ананас со ориз и пилешко […]

Главни јадења

Деликатес: Гулаш од печурки

Направете вкусен гулаш од печурки. На здравје! Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Бомбици од пченица Чоколадни топчиња што се топат во уста ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече Најдобар рецепт за домашен чизкејк Шлаг од јагоди – вистински пролетен специјалитет    

Главни јадења

Меки компири кои брзо се прават – Вкусен ручек за празничниот ден

Направете совршено печени компири, меки како душа за празничниот ден. Ви требаат компири во количина по избор кои треба рамномерно да ги исечете на два дела ако се помали или 3 ако се поголеми. Ставете ги со лушпа убаво измиени, да се варат околу 15 минути во вода. Потоа исцедете […]

Meat, Tips & Tricks

Скара за Први Мај – Вака месото ќе биде сочно и еднакво испечено од сите страни

За Први Мај традиционално се прави скара, се ужива и се одмара од работните обврски. За вашата скара да биде совршено испечена, вкусна и сочна, има неколку постапки и трикови до кои треба да се придржувате. Месото не смее да биде тукушто извадено од ладилник, зошто така ќе остане ладно […]