Tag: готвење

Tips & Tricks

Поради овие грешки храната која ја подготвувате не е вкусна

Ова се најголемите грешки во кујната. Маснотии Премногу маснотии не се добри ниту за здравјето, ниту пак за вкусот на храната. Премногу готвење Тука нема помош! Зачини Што повеќе состојки имате, тоа помалку главните вкусови доаѓаат до израз. Преполна тава Ако ги натрупате сите состојки, вашата храна ќе почне да […]

Tips & Tricks

„Мало-големо” – трик за готвење кој многу ќе ви помогне

Овој трик и совет за готвење многу ќе ви помогне. Колку помалку намирници имате, толку поголема треба да е температурата за готвење, за да се готови за пократко време. Колку парчињата се поголеми, толку треба да е помала температурата и подолго да готвите. Повеќе рецепти на Готви.мк: ВИДЕО рецепт: Леб […]

Tips & Tricks

Трикови со кои црвеното месо веќе никогаш нема да испадне тврдо и жилаво

Црвеното месо е намирница која можете да ја подготвувате на стотици начини, но проблем кај подготовката може да претставува квалитетот на месото. Колку пати ви се случило да купите убаво парче месо, но кога го подготвувате, останува тврдо, суво или жилаво. Како би избегнале вакво сценарио, пробајте ги овие трикови: […]

Tips & Tricks

Со еден трик карфиолот ќе остане бел и при готвењето

Карфиолот е вкусен и здрав зеленчук кој се препорачува почесто да се внесува во исхраната.Постои еден трик со кој ќе ја задржи белата боја и при варењето. Се што треба да направите е да ставите една две лажици млеко во водата и малку сол. Така карфиолот нема да ги прими […]

Препораки

Има витамини кои не исчезнуваат со варење – јадете го овој зеленчук

Јадете го овој зеленчук и бидете здрави како дрен. Целерот кој кај нас секогаш може да се најде по пазарите, има многу витамини и минерали и помага за многу проблеми и болести.Целерот има витамини кои не исчезнуваат кога се вари или готви. Помага за тешки болести како превенција на рак, […]

Tips & Tricks

КУЛИНАРСКИ ТАЈНИ: Поради ОВА секое ваше јадење ќе биде специјалитет!

Кај големите кувари голем дел од работата е организацијата, но постојат тајни кои и од вас ќе направат моќни кувари. Работата е во едноставноста. Подгответе сè од намирниците што ви е потребно и готвењето ќе ви стане задоволство. Што повеќе кромид Кромидот не спаѓа во најомилените намирници, но секое јадење […]

Забава

ФОТО: Марјана Станојковска покажа како готви – еве каква домаќинка е

Марјана Станојковска, убавата лото-девојка, се пофали како готви. Таа објави фотографија од торта која самата ја направила. Па, изгледа освен што е убава, Марјана е и добра домаќинка. Повеќе на Готви.мк: Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула Неодолива крем салата Десерт готов за 20 минути Конечно: Највскуниот десерт […]

Забава

ФОТО: За пеење ја бива, ама за готвење – на македонската пејачка и експлодира шпоретот

Само мене може да ми експлодира шпорет обидувајќи се да испечам компир. Па не е фер, со љубов купував и лупев и миев и сечев и креативна без со зачини дури си поверуваааав оооох и едвај чекав да пробам… Зошто бе?? Очајна домаќинка! Ова и се случи на Сара Мејс која […]

Tips & Tricks

Ако го готвите оризот вака, тогаш му штетите на организмот

Луѓето кои водат сметка за линијата обично оризот го бираат наместо леб или прежени компири, но лоша услуга му правите на вашето тело, доколку не водите сметка на неговата подготовка.Експертите предупредуваат дека еден ориз кој не е зготвен како што треба во телото внесувате арсеник. Ова соединение може да создаде […]

Повеќе

Ова е најгугланиот рецепт за 2016 – ќе се изненадите што се готви низ цел свет

Можеби ќе ви звучи неверојатно, но најпребаруваниот рецепт за 2016 година на Интернет е чорба од боранија. Гугл ги објави најпребаруваните рецепти, а ова е листата. Боранија Запечен компир со сланина Сладолед од белки Крем од путер Свински котлети Пилешко Повеќе на Готви.мк: Тазе домашен леб Полнет запечен леб Домашниот […]