Tag: готвачи

Повеќе, Препораки

Шеф Марк де Јонг: Светски мишелин готвачи доаѓаат во Скопје

Светски познати готвачи со мишелин ѕвезди од Перу, Чиле, Германија, Мароко, Турција и Кина ќе подготвуваат специјалитети од шест интернационални кујни со локални намирници во рамки на фестивалот „Иновативно кулинарско искуство 2017“, што ќе се одржи од 2 до 8 октомври во Скопје. Иницијативата е на шефот Марк де Јонг […]

Препораки

Врвните готвачи го ставаат во се: Придобивките од мускатно оревче

Мускатното оревче дава неверојатна арома на јадењата, а врвните готвачи го ставаат во се. Мускатното оревче освен што има супер вкус и е супер додаток за ручеци, исто така е многу здраво.Ги опушта мускулите, спречува да имате гасови во стомакот, и делува како моќен афродизијак. Ја намалува напнатоста на дигестивниот […]

Главни јадења

Испечете компири по рецептот на врвните готвачи

Направете компири во тава по рецептот на познатите готвачи. Верувајте, вкусот е незаменлив. Добар апетит! Повеќе рецепти на Gotvi.mk: Лубеницата е кралица на овошјето – вкусна чинија за многу здравје Веднаш тркнете во маркет да купите ананас Тие се најздравото овошје – сигурно не ни помисливте на нив Сутлијаш со шумско […]

Tips & Tricks

Бидете како врвните готвачи: Техника за гарнирање

Во ова видео погледнете неколку трикови за во кујната кои ќе направат секогаш да бидете омилени меѓу гостите. Нема да верувате што се може да се направи со овошјето и зеленчукот.Ова видео ќе ви покаже како да создадете уметност: Повеќе вести на Готви.мк Сите ќе се прашуваат како ви успеало: […]

Tips & Tricks

Мали тајни на големите готвачи: Ова го нема во ниедна книга со рецепти

Ова се неколку совети и трикови од големите мајстори во кујната кои ќе ви помогнат во вашето домаќинство.Одржете го зеленчукот свеж На полицата во фрижидер каде чувате зеленчук ставете марамче за да го апсорбира вишокот влага.   Уверете се дека јајцата се свежи Ако не сте сигурни дали јајцата се […]

Главни јадења, Повеќе

ВИДЕО: Колку состојки беа потребни за најдолгата пица на светот?

Повеќе од 250 готвачи од цела Италија се собраа во Неапол за да ја направат 1.853 метри долгата пица за да го соборат светскиот рекорд. За оваа пица им беа потребни 2.000 килограми брашно, 1.600 килограми домати, 2.000 килограми моцарела и 200 литри вода, 30 килограми босилек, а користеле и 5 […]