Tag: гости

Повеќе, Препораки, Ресторани

ФОТО: „Македонско село“ – магнет за домашните гости и странските туристи

Новоотворениот комплекс „Македонско село“ е лоциран во с. Нерези во близина на манастирот „Св. Пантелејмон“. Комплексот е изграден во традиционалниот дух на македонската архитектура од 19 и 20 век, составен од шеснаесет автентични куќи со вкупен сместувачки капацитет од 100 гости. Посетителите на “Македонско село” ќе можат да уживаат во […]

Десерти

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

Ви се најавија гости и се мислите што да спремите набрзина, а да биде вкусно? Тогаш овој рецепт е идеален за вас. Овој чоко мус е гаранција за добар вкус и убаво поминато време. Поминете си убаво и на здравје! Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Баклава Баклава со вишни Трилече – […]

Повеќе

Палачинки за гурмани

Одличен специјалитет кој никого нема да остави рамнодушен. Ако ги направите кога ќе ви дојдат гости, со сигурност ќе ви го побараат рецептот 🙂 Од состојките со мешање направете смеса за палачинки. Испечете ги во тавче, секоја со малку масло за готвење. Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Посно: Палачинки без зејтин […]

Повеќе, Препораки

Брза похована даска кога ќе се најават гости

Викенд дружењата почнуваат. Ако ви се најават гости, еве ја Gotvi.mk препораката за брза похована даска која одлично оди со пиво. Сервирајте со лутеница, тартар, barbeque и холандски сос. Холандскиот сос направете го како комбинација од мед и сенф по ваш вкус. Уживајте во овој деликатес кој е одличен во […]

Tips & Tricks, Повеќе

Брз видео рецепт: Слатко – солени коктел ражничи

Кога се наоѓате во брзање бидејќи за неколку часа ви доаѓаат гости, погледнете го овој брз и вкусен рецепт за слатко – солени ражници на кои досега ретко кој им одолеан. Потребни ви се 5 состојки и тоа: суви сливи, сува смоква, кашкавал, бадем, сланина. Во внатрешноста на сувата слива […]

Деликатеси, Предјадења, Ресторани

Похован кашкавал

Една од првите асоцијации кога ќе се спомне похован кашкавал најчесто е свадба 🙂 Сепак, овој деликатесен рецепт можете многу едноставно да си го подготвите дома или кога ќе ви дојдат гости на ручек. На здравје! Прочитај поврзани рецепти: Поховани зденки Сирење во фурна ВИДЕО: Појадок за 8 минути – […]

Предјадења, Препораки

Брзо мезе за ненајавени гости

Овие грицки се одлично мезе на секоја трпеза, а многу се практични кога ќе ви дојдат гости. Овие солени топчиња се направени по рецепт на Зорица и се многу вкусни и декоративни. Рецепт за брза даска кога ќе ви се најават гости тука Рецепт за омилената даска за мачкање на […]

Деликатеси

Брза даска кога ќе ви се најават гости

Викенд дружењата почнуваат за неколку дена. Ако ви се најават гости, еве ја Gotvi.mk препораката за брза похована даска. Сервирајте со лутеница, тартар, barbeque и холандски сос. Холандскиот сос направете го како комбинација од мед и сенф по ваш вкус. Уживајте во овој деликатес кој е одличен во комбинација со […]

Предјадења

Чипс со кашкавал

Кога ненадејно ќе ви се најават гости, најчесто немате многу време да подготвите нешто за да ги пречекате. Gotvi.mk ви предлага да подготвите чипс со кашкавал. Уживајте во мезето заедно со вашите гости. На здравје! Фото: Андриана Николоска