Tag: горчина

Tips & Tricks

Правило за црниот патлиџан – Вака ќе му излезе горчината

Црниот патлиџан е здрава и вкусна намирница која се комбинира во многу салати и јадења. Ако го печете има правила кои мора да ги следите.Секогаш оставајте го по лупењето или сечењето да стои со сол околу половина час да излезе горчината. Исечете го по должина и најздраво е да го […]

Tips & Tricks

Исечете црн патлиџан и ставете му сол – Трик за највкусни јадења

Модрите патлиџани се вкусни и здрави, а постои и лесен начин да им ја тргнете горчината. Се сече црниот патлиџан, се остава да се исцеди со сол на него. Треба да стои околу половина час, па се мие солта и се суши на салфета патлиџанот. Повеќе на Готви.мк: Смеса со […]

Tips & Tricks, Видео

Со помош на овој трик решете се од горчината на краставиците

Понекогаш се случува краставиците да имаат горчлив вкус и го уништуваат вкусот на салатата. Тоа не може да се избегне при купување, но постои начин како да го поправите вкусот. Трикот е во тоа да го отсечете врвот на краставиците и да ги протриете додека не почне да излегува пена. […]

Tips & Tricks

Вака ќе излезе горчината од модриот патлиџан – Има мал трик

Големите презреани модри патлиџани се обично горки, а има начин како да ги спасите. Ставете ги исечени во сад со сол. Нека отстојат, па измијте и исцедете. Повеќе на Готви.мк:Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијатаТоп 5 рецепти за пролетни салати со марула Неодолива крем салата Малиџано – […]

Tips & Tricks

Вака ќе излезе горчината од модриот патлиџан – Лесен трик во кујната

Големите презреани модри патлиџани се обично горки, а има начин како да ги спасите. Ставете ги исечени во сад со сол.Нека отстојат, па измијте и исцедете. Добар апетит! Повеќе ресепти на Готви.мк: Брз појадок со туна салата ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од […]

Tips & Tricks

Ако купивте краставици кои горчат – Ставете им еден зачин и горчината ќе излезе

Некогаш краставиците знаат да горчат, но има три кда се спасат. Излупете ги и исечете, ставете им сол и нека отстојат. Солта ја влече горчината. Потоа исперете ги и користете ги. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Направете совршена декорација за на торта Омбре декорација на десерт – нема да верувате, изгледа како […]

Tips & Tricks

Вака пивото ќе ја изгуби горчината – трик совршен за со пријатели и мезе

Сите уживаме во ладно пиво, но понекогаш знае да горчи премногу. Пивото ќе ја изгуби својата горчина со еден мал трик од кујната. Ако во чашата ладно пиво ставите резне лимон, па го оставите неколку минути, ќе ја собере целата горчина. Лимонот не го вадете додека го пиете пивото. Прочитај […]