Tag: глазура

Десерти

Колач со чоколадна глазура и суви кајсии

Направете колач со какао и суви кајсии.   Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи Полнет ананас со […]

Tips & Tricks

Глазурата нема да има тежок вкус и да пука – Заменете една состојка

Кога топите чоколадо за глазура има мал тирк. Ставете павлака за готвење наместо маргарин. Неколку минути мешајте и ќе биде глазурата супер вкусна, нема да пука и нема да има тежок вкус како со маргаринот. Повеќе рецепти на Gotvi.mk: ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве […]

Десерти

Чоколадната глазура на торти и колачи никогаш веќе нема да пука

Чоколадната глазура е важен дел од чоколадните десерти, и ако пукне нема десертот да изгледа убаво и покрај маката. За да не пука глазурата има мал и корисен трик.Имено, во уште врелата глазура се става лажица јогурт и се меша. Нема д апука и ќе сјае. Уживајте! Повеќе рецепти на Gotvi.mk: […]

Десерти

Совршена чоколадна глазура – Ќе сјае и нема да пука на новогодишните десерти

Направете совршена чоколадна глазура. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Ослободете се од стресот со 5 минутна масажа на прстите Студени раце и стопала? Еве на кои здравствени проблеми може да укажуваат 5 природни маски за лице против акни Природен рецепт кој го лечи болното грло Кои чаеви помагаат при слабеење? Вежбате, а […]

Tips & Tricks

Глазурата нема да пука – Трик со кој нема нервози со колачите за Нова Година

Сите сакаме совршена чоколадна глазура за десертите, а има трик како да не пука. Најголемиот проблем со глазурата кој ги уништува десертите се решава така што се додава во глазурата една лажица јогурт додека се прави. Така се спречува да распука. Повеќе поврзани вести на Готви.мк Супер рецепт: Леден кафе […]

Видео, Десерти

Направете глазура како во слаткарница: Еве како правилно да растопите чоколадо (Видео)

Ако мислевте дека не можете да растопите чоколадо како професионалец или да направите глатка глазура како во слаткарница, погледнете го ова видео. Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕОТО во прилог: Повеќе десерти на Готви.мк: Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома Супер […]

Tips & Tricks

Кога правите глазура наместо маргарин ставете го ова – Нема да пука и да биде тешка на вкус

Кога топите чоколадо за глазура за омилените торти и колачи, употребете мал трик. Ставете павлака за готвење наместо маргарин. Неколку минути мешајте и ќе биде глазурата супер вкусна, нема да пука и нема да има тежок вкус како со маргаринот. За повеќе видеа со кулинарски совети, трикови и рецепти тука […]

Десерти

Огледало глазура – Со евтини состојки направете ја како во слаткара

Направете си вкусна глазура за торти како огледало од вообичаени и евтини состојки.     Уживајте! Повеќе десерти на Готви.мк: Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома Супер рецепт: Леден кафе колач Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините […]

Десерти

Стаклена глазура за торта – Рецепт + сите цаки кои треба да ги знаете за да успее

Направете си стаклена глазура за торти. Уживајте! Повеќе рецепти на Gotvi.mk: Сакате совршено пржени јајца? ВИДЕО: Дали досега погрешно сме ги пржеле јајцата? ВИДЕО: Шест одлични готварски трикови ВИДЕО: Готварски трик – како одеднаш да излупите 3 варени јајца Ги чувате јајцата на вратата од фрижидерот? ВИДЕО: Ова се прави од […]

Десерти

Еве како се прави стаклена глазура за торта

Тортите со стаклена глазура изгледаат како да се направени само за излог на некоја слаткарница. Сепак, не е така. Оваа глазура се јаде и сè повеќе ги освојува нашите трпези за посебни прилики. Во прилог ви донесуваме рецепт како да направите совршена стаклена глазура. Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Баклава Баклава […]