Tag: глад

Tips & Tricks

Совети на кулинарите: Намирници кои ќе ја избркаат гладта

Доколку сакате да останете витки, треба да јадете храна од која долго ќе чувствувате ситост. Запомнете го спасоносното трио: протеини, здрави масти и влакна. Ви донесуваме листа намирници кои ќе ви помогант подолго да останете сити. Супа Храна која содржи многу вода и обезбедува ситост. Пред главното јадење добро е […]

Tips & Tricks

Овие намирници не прават уште повеќе гладни

Познато ви е чувството кога јадете многу а сте гладни? Еве зошто е тоа така: Помфритот е меѓу намирниците кои не прават погласни. Полни се со скроб, но тешко ќе ве заситат. Тестенините го зголемуваат нивото на гликоза во крвта  и така чувствувате повеќе глад. Овошен јогурт – одличен е […]

Повеќе

Овие намирници не прават уште погладни

Постојат намирници кои сите понекогаш ги земаме за да каснеме набрзинка, но тие уште повеќе ни го отвараат апетитот.Тука на листата е овошниот јогурт кој има шеќери, па наместо да јадете вакви јогурти, земете обични. Перечиња и други грисини иако често јадеме кога сме гладни за да ја ублажиме гладта, […]

Tips & Tricks

КОРИСНИ СОВЕТИ: Вака намалете го чувството на глад

За да не бидеме гладни многу е важно како, кога и што јадеме. Ова се неколку совети кои ќе ви помогнат да го совладате чувството на глад.Пијте вода со оброкот. Јадете бавно, а не набрзина. Појадокот  е најважен оброк, не го прескокнувајте. Никако не јадете доцна навечер. Шетајте, пешачете или […]

Tips & Tricks

ПОЕФИКАСНА ОД ДИЕТИТЕ: Оваа овошка го намалува чувството на глад

Калинката е чудотворно овошје кое има одличен вкус, а може да се користи и за слатко, торти и колачи, сокови, но и за време на држењето диети.Калинката, освен што е здрава и има бројни придобивки за здравјето, исто така помага да се намали чувството на глад. Калинките го штитат телото, […]

Tips & Tricks

МАСТИ: 5 вистини кои морате да ги знаете ако сакате да ослабете!

Ако сакате да изгубите некој килограм, не морате да се откажете од вкусна храна. Напротив, мастите кои се наоѓаат во намирниците се вашиот најдобар сојузник при слабеење, но само ако правитепаметни комбинации. Ви пренесуваме пет факти за мастите поради кои нема да морате да гладувате: Исфрлањето на мастите од прехраната […]