Tag: главоболка

Препораки

Домашен лек за главоболка – Посилен од апче а готов за минута

Направете си сами домашен и моќен лек за главоболка, наместо да користите апчиња. Испијте чаша вода со две лажички мед и две лажички јаболков оцет. Болката верувајте ќе ја снема. Повеќе рецепти на Готви.мк: ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид Ремек дело во кујната: Леб од банана Тазе домашен леб […]

Препораки

Домашен лек за силни главоболки

Ако мака мачите со силни и чести главоболки, ова е домашен лек, наместо да се труете со апчиња. Ви требаат 500 грама мед, 10 чешни лук и неколку зрна бибер, а постапката е следна: Се чисти лукот и се сече на половини, па се става во тегла со мед и бибер. […]

Повеќе

Рецепт: Ја подобрува крвната слика, помага при вртоглавица и главоболка

Кој има проблем со циркулација, главоболка, вртоглавица и недостаток на железо, треварите препорачуваат единствен рецепт. Лекот датира од стари времиња, а многумина се уверени во неговата ефикасност и кај срцеви тегоби. За овој рецепт неопходно е домашно црно вино, како и домашна ракија, мед, боровница и смрека. Половина килограм свежи […]

Препораки

Лек за сите кои патат од силни главоболки – Една лажица ја убива болката

Ова е лек за сите кои патат од силни главоболки. Ви требаат 500 гр. мед, 10 чешни лук и неколку зрна бибер. Се чисти лукот и се сече на половини, па се става во тегла со мед и бибер. Се затвара и стои пет дена, па се зема една лажица […]

Повеќе

Лекот за главоболка го имате во кујна – еве за што се работи

Ве боли главата, уморни сте, расеани? Излупете една банана, исечете ја на тенки парчиња, ставете ја на парче интегрален леб и полека изедете ја, пиејќи истовремено шолја чај од камилица. Зошто овој природен лек делува? Бананата е богата со калиум кој ја стимулира циркулацијата на крвта и елиминацијата на течности […]

Препораки

Ако ве боли главата напијте се од овој чај – веднаш ќе исчезне болката

Чаевите се дар од Бога и помагаат за многу проблеми. Ако имате чести главоболки, се што ви треба е чај од цимет. Го забрзува метаболизмот, помага да нема главоболка, да се намали и холестеролот и шеќерот. Се зема лажиче цимет и се прелива со врела вода, па се остава десетина […]

Препораки

Помоќно од аналгин и кафетин: Домашно масло за главоболка, делува 100%

Направете си домашен моќен лек за главоболка и мигрена, со оригано. Ви требаат 100 грама суви листови оригано и 0,5 литри маслиново масло. Се мешаат двете состојки и се оставаат на топло место до 40 дена. Повремено се протресуваат. Се процедува потоа, па се става на суво место. Кога иамте […]

Препораки

Кога Русите ќе ги заболи глава го прават ова: Фрлете ги апчињата, болката ја снемува

Кога ги боли главата Русите имаат моќен природен лек поради кој ретко кога пијат апче.Се што ви треба е валеријана. Сварете чај од оваа билка, па ставете го во шолја, а потоа ставете лажичка во неа. Потоа откако малку ќе стои во чајот, лажичката ставете ја на глава, на местото […]

Препораки

Што да јадеме кога имаме главоболка? Храната е лек

Кога имаме главоболка сме раздразливи и чувствителни, па понекогаш ни се губи и апетитот. Сепак, постојат и природни решенија за главоболка, а ова се само дел од нив. Ако ве боли главата јадете компир. Тој е богат со калиум, односно во 100 гр компир има 421 мг калиум, а тој […]

Препораки

За силна главоболка, висок шеќер и притисок – Лекот е една лажица од ова

Стресното време во кое живееме, работните обврски, секојдневните обиди да најдеме баланс меѓу слободното време, семејството и кариерата, но и уште многу други фактори се виновни за честите главоболки кои се јавуваат кај луѓето. Што и да е причината за главоболката, сите веднаш го бараме лекот во апчињата против главоболка. […]