Tag: гастрит

Препораки

Што да јадете при гастрит – Кои намирници задолжително се избегнуваат?

При гастритис треба да се јаде одреден вид на храна. Јадете повеќе пати на ден, но мали порции. Јадете јаболки, портокали, круши и кајсии, јадете сливи. Може да јадете и зеленчук кој не е многу кисел како компир и цвекло, а избегнувајте домати. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Смути со лубеница Смути […]

Препораки

Природен лек за гастрит и надуеност – Ви треба само еден зачин

Куркумата е вкусен и ароматичен зачин кој се користи години наназад, а помага за проблеми со стомакот и гастрит. Супер е за гастритис кој не е ни малку наивен проблем.Има витамини Б, калциум, фосфор, јод, куркумин и многу помага за болки.   Повеќе поврзани рецепти на Gotvi.mk: Вкусна боранија со поховано пилешко […]

Препораки

Не ги фрлајте лушпите од јајца – Направете моќен лек за чир и гастрит

Направете си домашен лек со помош на лушпите од јајца, наместо да ги фрлате. На врв на нож ставете измелени лушпи јајца и измешајте ги со две лажици лимонов сок. Кога ќе омекнат ставете децилитар топло млеко. Земајте по дно лажиче два пати на ден, пред спиење и навечер. Помага […]

Препораки

Овој зачин помага за големиот и болен проблем гастрит – Болката ја снемува

Куркумата е вкусен и ароматичен зачин кој се користи години наназад. Куркумата има многу лековити својства, помага за проблеми со стомакот и гастрит.Ја забрзува размената на материи во телото и помага за детоксикација. Супер е за гастритис кој не е ни малку наивен проблем. Има витамини Б, калциум, фосфор, јод, […]