Tag: газирано

Повеќе

Најголемата грешка која ја правиме со пиво и газирани сокови

Сите правиме грешка така што откако ќе одиме во маркет ги ставаме газираните пијалоци и пивото брзо да се оладат во ладилникот. Сепак, тие можат ако подолго ги заборавиме од ладно и голем притисок да експлодираат внатре. Затоа ладете ги во фрижидерот. Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Баклава Баклава со вишни Трилече – […]

Tips & Tricks

Кога ќе ве касне инсект или испече медуза – Вака болката веднаш ќе ја снема

Газираните пијалоци се несомнено многу вкусни, и освежуваат, но сепак не се здрави, но имаат друга намена во домаќинството. Ако ве касне инсект и на местото ставите крпче намокрено во на пример кока-кола, болката ќе ја снема. Истото важи и ако ве испече медуза. Повеќе трикови на Gotvi.mk: Нема да […]

Tips & Tricks

Евтин трик да се спасите од комарци и инсекти – Благото ќе ги привлече, киселината ќе ги убие

Ако сакате на мир да седите летово во двор или на тераса без да ви доаѓаат здодевни инсекти, има евтин трик.Помагаат газираните сокови. За пиење се штетни со оглед на тоа дека едно шишенце има 10 лажици шеќер, но можат и да послужат за проблеми. Имено, ставете во чинивче газирано […]

Tips & Tricks

Не ви требаат скапи детергенти: Ова ги брише и најзакоравените дамки на прозорците

Ако ги чистите прозорците, а некое место има многу масна и закоравена дамка, решението е во верувале или не, Кока-Кола. Се што треба е да натопите крпа и да помиенте со кока-кола.Така ќе ги снема дамките.   Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован […]

Tips & Tricks

Чуден трик кој помага: Вака ќе ја снема болката во стомакот

Ако ве боли многу стомакот, верувале или не ви треба кока-кола а не апчиња. Напијте се малку кока-кола која ја неутрализира ПХ вредноста во желудникот, а помага и за гадење. Навистина делува. Повеќе десерти на Готви.мк: Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома […]

Tips & Tricks

Трик со кој веднаш ќе престанете да икате – поефикасно од вода

Ако почнавте многу да штуцате, па не ви помогна ни вода да престанете, има еден лесен начин да го сопрете ова и тоа од кујната. Напијте се газиран сок. Земете неколку голтки, па направете и гаргара и веднаш ќе престанете. Повеќе рецепти на Готви.мк: Брз појадок со туна салата ВИДЕО […]

Tips & Tricks

Никогаш не го јадете и пијте ова пред да одите на плажа за да немате мака со стомакот

Ако одите на плажа, постојат нешта кои не треба да ги јадете и пиете за да немате проблеми со стомакот, бидејќи во комбинација со сонцето и пеколот се фатални.Тука спаѓаат газираните сокови кои го дуваат стомакот, создаваат мачнини, а ќе предизвикаат и неконтролирани гасови. Мастиките за џвакање исто така ќе […]

Препораки

Го пиеме секој ден а го уништува телото за 24 часа – ВНИМАВАЈТЕ

Веројатно исте сакате понекогаш да се освежите со газиран сок, но тој прави многу штета на телото. Ако сакате да си земете некој газиран сок за разладување, размислете уште еднаш.Тие се полни хемикалии и отрово кои создаваат и зависност. Полни се шеќери, па не е ни чудо што расте бројот […]

Видео, Препораки

ВИДЕО: Ова е најопасниот пијалок а го пиеме секој ден – заштитете се!

Сите знаеме колку е штетно да пиеме газирани пијалоци, но секој по некогаш сака да се почасти и освежи.Ова видео покажува кој е најопасниот пијалок на светот кој никако не треба да го пиете и кои се причините за тоа: Повеќе на Готви.мк: Чајот од шипка како лек БРЗО И […]

Препораки

Дебелеат и многу се штетни: Избегнувајте газирани сокови

Иако сите сакаме понекогаш да се освежиме со газиран сок и да го чуеме звукот на ладна лименка која се отвара, сепак газираното е штетно за нас и нашето здравје.Доколку пиете газирано тоа значи дека на телото му ги црпите основните состојки, бидејќи една чаша газирано има фосфорна киселина која […]