Tag: вторник

Повеќе

Синоќа невреме во Македонија – ќе престане ли дождот денеска?

Во Македонија, ќе преовладува променливо облачно време. Претпладне ќе има услови за локален дожд со послаб интензитет. Попладне облачноста ќе се намали. Ќе дува умерен до засилен ветер од западен и југозападен правец.Минималните дбевни температури ќе се движат од 3 до 12 степени, а дневната највисока температура на воздухот ќе […]

Повеќе

Се расипа времето – еве до кога ќе врне

Времето во Македонија ќе биде променливо облачно со локален дожд. Наместа ќе биде пороен проследен со засилен ветер и грмежи.Утринската температура ќе се движи од 13 до 22, а дневната од 21 до 29 степени. Во Скопје слично време, променливо облачно со врнежи од дожд, засилен ветер и грмежи. Утринската […]

Повеќе

Што не чека по дождот? – временска прогноза

Времето во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен северен ветер, особено во источните делови и долж Повардарието. УВ индексот ќе има вредност 8.Утринската температура ќе се движи од 9 до 16 степени, а дневната од 25 до 34 степени. Во Скопје ќе […]

Повеќе

Еве што не чека по дождот – временска прогноза

Времето во Македонија ќе биде сончево со умерена облачност. Попладне облачноста ќе се зголеми. Ќе дува слаб до умерен претежно северен ветер.Утринската температура ќе се движи од 9 до 15, а дневната од 22 до 30 степени. УВ-индексот ќе има вредност 8. Во Скопје ќе биде сончево со умерена облачност […]

Повеќе

Температурите над 40 – не чека пеколен ден

Времето во Македoнија ќе биде сончево и потопло. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од јужен правец. Во попладневните часови локално ќе има слаб развој на нестабилна облачност која ќе биде проследена со краткотраен локален дожд и со ретки грмежи.Утринската температура ќе се движи од 13 до 22, а […]

Повеќе

Следи пекол па потоа нагла промена на времето

Времето во Македонија ќе биде сончево со мала облачност и слаб претежно северен ветер. Попладне на планините понекаде ќе има умерено наоблачување.Утринската температура ќе се движи од девет до 18, а дневната од 27 до 34 степени. УВ-индексот ќе има вредност 9. Во Скопје слично време, сончево со мала облачност, […]

Повеќе

Силно невреме со град – каде ќе биде најкритично?

Променливо облачно и нестабилно време, на повеќе места со пороен дожд и грмежи, особено попладне кога ќе има услови за локално невреме со град.Утринската температура во Македонија ќе се движи од шест до 13, а дневната највисока температура на воздухот ќе се движи од 18 до 27 степени. Во Скопје […]

Повеќе

Вонредна најава од УХМР: Не чека невреме

Времето во Македонија ќе биде променливо облачно, со кратки сончеви периоди, но и со повремени локални врнежи од дожд, наместа ќе има и појава на грмежи, особено во југоисточните делови каде на некои места се очекува да наврнат околу 30 л/м2 воден талог. Преку денот ќе дува умерен до засилен […]

Повеќе

Има ли спас од дождот? – Временска прогноза

Времето денес ќе биде променливо облачно со повремени врнежи од дожд, особено во западните делови од земјава. Ќе дува умерен северозападен ветер, кој вдолж Повардарието ќе засилува. Утринските температури ќе се движат од 6 до 12 степени, додека дневните ќе бидат во интервал од 10 до 22 степена.Во Скопје и […]