Tag: време

Повеќе

Сонце па невреме – не чека пресврт со времето

Времето денеска во Македонија ќе биде сончево и топло со мала до умерена облачност. Попладне во западните делови ќе има услови за краткотраен дожд и ретки грмежи. Ќе дува слаб до умерен северен ветер. УВ индексот ќе има вредност 8.Утринската температура ќе се движи од 14 до 20 степени, а […]

Повеќе

Повторно се враќа дождот – временска за цела недела

Времето претпладне ќе биде сончево и топло, од пладневните часови облачноста ќе се зголемува и ќе дува умерен северен ветер, најизразен на североистокот. Во северните делови ќе има услови за локална појава на грмежи проследени со пороен дожд. УВ индексот ќе има вредност 8.Утринската температура ќе се движи од 11 […]

Повеќе

Што не чека по дождот? – временска прогноза

Времето во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен северен ветер, особено во источните делови и долж Повардарието. УВ индексот ќе има вредност 8.Утринската температура ќе се движи од 9 до 16 степени, а дневната од 25 до 34 степени. Во Скопје ќе […]

Повеќе

Денеска пеколни горештини – еве до кога ќе биде топло

Времето во Македонија ќе биде сончево и топло, попладне со мала до умерена локална облачност. Во западните планински делови ќе има услови за ретка појава на краткотраен дожд и грмежи. Ќе дува слаб ветер од променлив правец.Утринската температура ќе се движи од 10 до 19 степени, а дневната од 31 […]

Повеќе

Пеколот не попушта – еве што не чека викендов

Времето во Македонија ќе биде сончево и потопло со мала облачност. Ќе дува слаб до умерен северозападен ветер, особено вдолж Повардарието. УВ ќе има вредност 9. Утринската температура ќе се движи од 9 до 19 степени, а дневната највисока температура на воздухот ќе се движи во интервалот од 30 до […]

Повеќе

Викендот почнува – не чека пекол, еве кога ќе биде најтопло

Времето во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност, зголемена облачност ќе има повеќе во планинските региони. Преку денот ќе дува умерен, а вдолж Повардарието и кон исток засилен северозападен ветер, поради кој ќе задржи се уште посвежо. УВ индексот ќе изнесува 8.Утринската температура ќе се движи од […]

Повеќе

Посвежо па повторно пекол – викенд временска, еве што не чека

Времето во Македонија ќе биде променливо облачно со сончеви периоди. Во попладневните часови, ќе има зголемување на облачноста и услови за локални краткотрајни врнежи од дожд и појава на грмежи. Ќе дува умерен, а вдолж Повардарието засилен ветер од северозападен правец, кој ќе предизвика намалување на температурата на воздухот. Утринската […]

Повеќе

Промена на температурите – временска прогноза, што не чека?

Времето во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност, во северните и западните делови променливо облачно, попладне со локален пороен дожд и појава на грмежи. Ќе дува слаб до умерен ветер од западен, а кон крајот на денот од северозападен правец.Утринската температура ќе се движи од 12 до […]

Повеќе

Високи температури па невреме – еве што не очекува денеска

Времето во Македонија ќе биде сончево со умерена облачност, повремено облачноста ќе се зголемува и ќе има локална појава на дожд и грмежи. Ќе дува умерен до засилен југозападен ветер.Утринската температура ќе се движи од 15 до 22, а дневната температура од 30 до 37 степени. Во Скопје ќе биде […]

Повеќе

Не чека пеколен ден, температурите до 40 – потоа промена на времето

Времето во Македонија ќе биде сончево и многу топло, со мала до умерена локална облачност и со умерен југозападен и јужен ветер. Попладне можна е локална појава на нестабилност со краткотраен пороен дожд и грмежи. УВ индексот ќе изнесува 9. Минималната температура ќе се движи од 14 до 22, а […]