Tag: време

Препораки

Пресвртот со времето лошо делува на здравјето – Што да јадете и пиете

По летото среде есен и невообичаено високите темепратури, следи период на дожд и пад на температурите во Македонија, а тоа секако делува на здравјето. Можни се болки, вртоглавица, умор, малаксаност, а особено се погодени оние кои се под терапија или хронично болни. На наглите промени на времето потребно е да […]

Препораки

Периодов има многу пресврти со времето – Вака справете се со тегобите

Периодов има чести промени на времето. Од сонце до дожд, па и снег на планините. Невреме, па пак сонце. Метеопатите знаат колку тегоби може да предизвика честата промена на времето. Времето носи вируси, мачнини, главоболки, инфекции. Овие намирници го јакнат имунитетот и помагаат за да поминете полесно низ промените на […]

Препораки

Јадете благо без грижа на совест – има едно важно правило

Постојат правила околу јадењето за тоа во колку часот се јадат.Така, може да си дозволите буквално од се по нешто. Овошјето и слаткото се дозволени некаде до 17 часот. Треба да водите сметка со нив да пиете и доволно вода. Повеќе десерти на Готви.мк: Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме […]

Tips & Tricks

Тестенини јадете само во ова време – нема да накачите ни килограм плус

Постои правилно време за јадење тестенини. Имено, тие се јадат околу 15 часот. Така, телото има доволно време да ги разгради, да не не здебели и да ги активира ензимите за варење на храната. Комбинирајте ги и со малку месо. Повеќе ресепти на Готви.мк: Брз појадок со туна салата ВИДЕО […]

Предјадења

Кифлички со кои заштедувате време – готови за 20 минути, ќе јадете два дена

Направете вкусно пециво со сирење за секаква прослава, појадок или вечера во домот.   Повеќе рецепти на Готви.мк: ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид Ремек дело во кујната: Леб од банана Тазе домашен леб ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси Домашниот леб на мајче Вера Полнет запечен леб […]

Препораки

Лебот не ни одмага во слабеењето – важно е само кога го јадеме

Се повеќе луѓе избегнуваат леб бидејќи не сакат да се здебелат, но најновите истражувања покажале дека нема потреба да се избегнува лебот, туку важен е само тајмингот. Едно истражување во Чикаго покажало дека треба да се јаде парче леб само за појадок наутро ако сакате да изгубите килограми, а потоа […]

Препораки

Ова е најдоброто време да се пие кафе – тогаш не му штети на телото

Одамна се водат полемики за тоа колку е кафето здраво, дали треба да се пие и која е препорачаната дневна доза. Кофеинот го намалува ризикот од срцеви болести, дијабетес од типот 2 и срцев удар, а германските научници откриле дека ги штити и артериите, како и дека помага за намалување […]

Препораки

Чувајте го здравјето на горештините: Спасете се од дехидрирање и топлотен удар, хранате се вака

Секоја година кога ќе почнат горештините лекарите апелираат да се внимава и да се грижиме за здравјето. Особено треба да внимаваат постарите лица, хронично болни и трудниците. Потребно е да седиме во затворена просторија во која има температура која ни одговара. Потребно е да се пие многу вода. Топлото време […]

Повеќе

Временска прогноза за Нова Година – Ништо од снегот, вака ќе влеземе во 2018 година

Новогодишната еуфорија одамна започна, а вечерва ќе ја имаме најлудата ноќ во годината. Она што сите ги интересира е денешната временска прогноза, а според најавите на метеоролозите, оваа Нова година нема да ја дочекаме со снег, туку со сонце. Времето ќе биде стабилно и суво, проследено со ветер. Утринската температура […]

Повеќе

УХМР со лоши вести: Дожд за викендот

Времето во Македонија ќе биде променливо облачно со сончеви периоди.Попладне ќе има зголемување на облачноста, така што во текот на ноќта ќе има локален дожд, особено на западните и северните делови. Ќе дува слаб до умерен северозападен ветер. Температурата ќе се движи од 11 до 19 степени. Во Скопје ќе […]