Tag: временска

Повеќе

Натпросечно високи температури – промена со времето

Времето во Македонија денеска ќе биде претежно сончево и топло со натпросечни дневни температури на повеќе места низ државата. Утринската температура ќе се движи од осум до 16, а дневната од 26 до 35 степени. УВ-вредноста ќе изнесува 7. Во Скопје слично време, претежно сончево и топло. Утринската температура ќе […]

Повеќе

Облачно и посвежо – надвор како да е есен

Времето во Македонија денеска ќе биде умерено облачно со повеќе облачност на северот, наутро свежо, а преку денот ветровито најмногу вдолж Повардарието. Попладне облачноста ќе се намали.Утринските температури ќе се движат во интервалот од 7 до 15 степени целзиусови, а дневните максимални од 23 до 29 степени. Во Скопје претпладне […]

Повеќе

Уживајте во сонцето додека го има – временска прогноза, не чека промена

Времето денеска во Македонија ќе биде сончево и топло со мала до умерена локална облачност. Ќе дува умерен југозападен и западен ветер кој во западните делови ќе засилува.Утринската температура ќе се движи од девет до 16, а дневната од 27 до 35 степени. УВ-вредноста ќе изнесува 7. Во Скопје слично […]

Повеќе

Викенд временска прогноза

Времето во Македонија ќе биде претежно сончево со слаба до умерена локална облачност. Утринската температура ќе се движи од седум до 15, а дневната од 26 до 34 степени.УВ-вредноста ќе изнесува 7. Во Скопје слично време, сончево со мала до умерена облачност облачност. Утринската температура ќе се спушти до 13, […]

Повеќе

Се расипа времето – еве до кога ќе врне

Времето во Македонија ќе биде променливо облачно со локален дожд. Наместа ќе биде пороен проследен со засилен ветер и грмежи.Утринската температура ќе се движи од 13 до 22, а дневната од 21 до 29 степени. Во Скопје слично време, променливо облачно со врнежи од дожд, засилен ветер и грмежи. Утринската […]

Повеќе

Сончево и топло за продолжениот викенд – од вторник нагло опаѓање на температурите

Во Македонија ќе биде сончево и топло со слаб ветер од североисточен правец. Утринската температура ќе се движи од шест до 15, а дневната од 31 до 37 степени. УВ-индексот ќе изнесува 7.Во Скопје слично време, сончево со слаб ветер од североисточен правец. Утринската температура ќе се сушти до 12, […]

Повеќе

Сонце до вторник – потоа нагла промена на времето

Времето во Македонија ќе биде сончево со мала локална облачност поинтензивна на североистокот и со слаб претежно североисточен ветер.Утринската температура ќе се движи од четири до 15, а дневната од 26 до 36 степени. УВ-индексот ќе изнесува 8. Во Скопје слично време, сончево со слаб ветер од променлив правец. Утринската […]

Повеќе

Продолжен викенд е пред нас – ова е временската прогноза

Времето во Македонија ќе биде сончево со мала облачност и со слаб ветер од променлив правец. Утринската температура ќе се движи од четири до 15, а дневната од 29 до 35 степени. УВ-индексот ќе изнесува 7.Во Скопје времето ќе биде сончево со слаб источен ветер. Утринската температура ќе се спушти […]

Повеќе

Следи продолжен викенд – еве какво време не чека

ремето во Македонија ќе биде сончево со слаб до умерен северен ветер. УВ индексот ќе има вредност 7.Утрото ќе биде свежо со минимални температури од 4 до 14, а преку денот температурата ќе достигне од 25 до 33 степени. Во Скопје сончево со слаб до умерен северозападен ветер. Утринската температура […]

Повеќе

Пад на температурите – заборавете на сонцето, еве до кога ќе врне

Времето ќе биде променливо облачно и нестабилно со повремени врнежи од пороен дожд и грмежи и со засилен ветер вдолж Повардарието и кон истокот.Утринската температурата ќе се движи од 12 до 21 степен, а дневната од 20 до 29 степени. Во Скопје и околината слично време со утринска температура до […]