Tag: воздух

Meat, Tips & Tricks

Вака плескавиците нема да се соберат при печење и пржење – Трик за сочно месо

Кога правите плескавица или бургери во домот, има мал трик како да не ви се собере плескавицата со печењето или пржењето. Без разлика дали е купена или пак сами обликувате смеса, во средина на месото направете мала вдлабнатина со прстот. Така нема да се собере месото. Прочитај повеќе на Gotvi.mk:10 „убијци“ […]

Tips & Tricks

Направете освежувач за воздух: Го убива тешкиот мирис по готвењето и на цигари

Направете си сами освежувач за простор кој ги убива сите мириси од готвењето дури и најтешките. Потребни ви се 1 лажичка сода бикарбона, три лажички омекнувач за алишта, 3 шолји врела вода, 1 шише со прскалка. Се става оомекнувачот прв во шишето, па се додава врела вода и сода и […]

Tips & Tricks, Повеќе

Домашен освежувач за воздух готов за минута – Сите ќе прашуваат која е тајната

Многу елементи во нашиот дом, мебелот и останати предмети, можат да имаат непријатен или силен мирис, колку и да чистите и проветрувате дома.Сепак, иако во вакви случаи повеќето од нас би купиле освежувач, сепак постои поевтин и поефикасен начин да го решите проблемот, а тоа е самите да направите природен […]

Препораки

За здравје и живот без стрес: Ставете го ова во спалната и кујната – резултатот феноменален

Сите знаеме колку е важно да ги проветруваме просториите, тие да бидат свежии да мирисаат убаво. Ви нудиме на природен начин да имате свежина, мирис и чистота во домот.Овие билки најмногу го прочистуваат воздухот: ЛАВАНДА – не залудно е дел од голем број масла и освежувачи. Светот од лаванда ставете […]

Tips & Tricks

Еве зошто треба да запалите стебленце од лук

Лековитоста на лукот продолжува… Го дезинфицира воздухот во станот на многу едноставен начин. Земете главица лук и внимателно отстранете ги чешнињата. Стебленцето со остатоците од лушпата на која биле чешнињата, запалете ги. Овој чад не е непријатен, а е многу корисен за прочистување на воздухот. Повеќе на Готви.мк: Добра идеја […]

Повеќе

Студен бран во Македонија – од понеделник снег

За време на викендот се уште ќе биде релативно топло, а условите за магла ќе се намалат.Од понеделник нашето подрачје ќе потпадне под влијание на многу студена воздушна маса од север што ќе услови засилен северен ветер проследен со значителен пад на температурата. Попладне врнежите на планините и на повисоките […]

Tips & Tricks, Повеќе

Направете природен освежувач за воздух – Потребни ви се само 2 работи

Освежувачите за воздух се скапи и со интензивен мирис, а траат релативно кратко време. Но, затоа ви нудиме многу едноставен рецепт со кој ќе измешате само 2 состојки и ќе добиете природен домашен освежувач за воздух на вашиот дом или работни проистории. Потребни ви се: 1) цветни ливчиња од мирислива […]