Tag: вода

Препораки

Не го почнувајте денот со кафе – Заменете го вака и ќе бидете здрави како дрен и полни енергија

Сите кога ќе станеме најчесто прво се фаќаме за кафето, но има начин како здраво и балансирано да го почнеме денот и активираме телото.Ви требаат вода и лимон, иако многу пати сте слушнале и прочитале колку е здрава комбинацијата, особено поради внесот на вода наутро и витаминот Ц во лимонот, […]

Препораки

Идеална за топлото време – Намирница која има 95 проценти вода

Кога е топло времето, најважно ни е да бидеме секогаш хидрирани и во топ форма. Супер намирницата на летото е краставицата која има 95 проценти вода во составот.Шолја со кругови краставица може да ја изгасне жедта како вода. Има многу витамини, минерали и влакна, но и многу витамин Ц или […]

Tips & Tricks

Не ја фрлајте – Со водата во која сте вареле спанаќ решете си проблем дома

Водата во која сте вареле спанаќ може да ви помогне за голем проблем дома. Имено, таа има многу голема нутритивна вредност и богата е со витамини, па може со неа да ги полиете билките и цвеќето дома.   Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици […]

Tips & Tricks

Дали треба да стои оризот во вода?

Многумина од нас спремаат ориз така што го оставаат да кисне во вода. Независно од тоа која марка е оризот, побрзо се вари кога бил во вода. Сепак, сите хранливи материи остануваат во таа вода. Доволно е убаво да го измиете оризот, ако веќе нема бела вода, тогаш е чист […]

Препораки

Лук и вода – Рецепт за безброј болести

Направете си сами моќен лек со лук и вода во домот, за безброј болести. За имунитет, заштита од грип и настинки, вируси, за болки во мускули и зглобови, решението е во рецептот. Во аван иситнете 50 чешни лук, а кашата ставете ја во стаклена тегла, додајте 1 шолја зовриена но […]

Препораки

Вечерва ставете неколку бадеми во вода – Изедете ги рано наутро

Бадемите се здрави и богати со витамини Е, цинк, магнезиум и калциум и помагаат за слабеење, па често треба да ни се на менито. Ставете неколку бадеми во вода околу 4-5  и оставете ги преку ноќ во водата. Наутро кога ќе станете изедете ги. Добри се за мозокот и за […]

Десерти

Брзи палачинки со вода

Направете брзи и вкусни палачинки, само со вода.   Се сее брашното, се матат јајца со шеќер, сол и масло и се додава вода, па се заедно се мати. Се загрева тефлонска тава со малку масло и се вади од смесата, се печат палачинки. Повеќе рецепти на Gotvi.mk: ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: […]

Повеќе

Вода по вежбањето – Корисно да се знае

По вежбање се што треба да направите е да го опоравите телото,  тоа ништо не го прави подобро од вода. Ниеден пијалок не ве опоравува како водата, па затоа нека биде до вас и пред и по тренинг. Така побрзо ќе слабеете и ќе ги тонирате мускулите. Прочитај повеќе Gotvi.mk вести: Диета […]

Препораки

Пијте што повеќе вода на ден – Но избегнувајте да ја пиете во овој период

Водата е здрава и корисна и треба да се пие колку може повеќе, но има случаи кога не треба да ја внесуваме. Имено, откако ќе се најадете, не треба веднаш да се напиете вода. Се јавува тежина во желудникот, надуеност, како и болка во стомакот. Прочитај повеќе Gotvi.mk вести: Диета со која […]

Tips & Tricks

Вака џогерот нема да мириса лошо – Намирница од кујната му го продолжува векот

Ако сакате да го продолжите рокот на џогерот и да нема непријатни мириси на него, има мал трик. Потребно е преку ноќта да го оставите да отстои во раствор од вода и сол. На овој начин ќе го продолжите векот. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Дамки од црвено вино на тепихот? Исчистете […]