Tag: внимателно

Препораки

Секогаш правете го ова кога јадете храна од конзерва – бидете внимателни

Често се случува на секого од нас да купи храна во конзерва, бидејќи не секогаш имаме време за готвење или за нешто свежо и добро одбрано.Ако си замислите само кој пат го поминала таа конзерва од фабриката каде се правела, до транспортот и продавниците и магацините, ќе ви стане јасно […]

Повеќе

Ова НИКАКО не смеете да го правите ако излегувате надвор деновиве

Снегот кој пред неколку дена ја зафати Македонија предизвика голема радост за најмалите. Снежната идила траеше неколку дена, а потоа комбинацијата со рекордното ниските температури го отежна движењето по улиците и тротоарите. Метеоролозите предвидуваат ниски температури до крајот на следната недела, а надлежните советуваат да бидеме претпазливи доколку пешачиме или […]

Повеќе

Нов закон во Србија: Ако имате два промили алкохол во крвта останувате без автомобилот

Србија прави измени и дополнувања во Законот за безбедност во сообраќајот на патиштата кој би требал да биде усвоен на 1 јануари. Нацрт законот предвидува значајни промени и дополнување на овој закон, а една од оние кои највеќе ја изненадија јавноста е што возачите фатени со два или повеќе промили алкохол […]