Tag: вкус

Препораки

Прво се става шеќер и не се меша кога ќе зоврие – Најголемите грешки со кои кафето губи вкус

Сите сакаме вкусна шолја кафе особено за расонување наутро, а многумина не можат ни да си го замислат денот без кафе. Имено, постојат и грешки кои го уништуваат вкусот на кафето.  Премногу мешање на кафето го убива вкусот, а  ако неколку пати го оставите да се подигне до врвот исто […]

Повеќе

Моцарелата има супер вкус – Најдобро оди со овие јадења

Моцарелата има одличен вкус и е врвно италијанско сирење. Ви ја препорачуваме за пица како од ресторан и врвна пицерија, а совршено оди и со салати со свеж зеленчук. Уживајте. За повеќе видеа со кулинарски совети, трикови и рецепти тука Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: ВИДЕО: Дали досега погрешно сме ги пржеле јајцата? […]

Tips & Tricks

Никогаш не ги чувајте зачините вака – губат арома и вкус

Постојат трикови кои треба да ги знаете кога готвите, за убави и вкусни јадења. Зачините секогаш чувајте ги на ладно и мрачно место.Ако ги држите на топло место со многу светлина, високата температура ќе направи да го изгубат мирисот и вкусот.   Повеќе вести на Готви.мк: Рости од компир Шеф […]

Препораки

За имунитет, бронхит и спречување тромб – зачин кој ретко се користи а најмногу помага

Помеѓу зачините каранфилчето има посебно место. Има супер арома и вкус, а супер е за компоти и варено вино, а претставува и лек за настинка.Помага за забоболка, како и за спречување на настанувањето на крвни грутки. Го јакне имунитетот, помага за астма и бронхитис, како и реума. Помага и да […]

Tips & Tricks

На ова не сте се сетиле: Оризот ќе има псоебен вкус ако му го додадете ова

Ако сакате оризот да има посебен и деликатесен вкус додека го варите, употребете мал и лесен трик. Имено, во водата во која го варите оризот ставете и малку пиво. Верувајте вкусот ќе биде посебен. Добар апетит! Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Полнет ананас со ориз и пилешко Пудинг од ориз Оризови нудли со […]

Видео, Главни јадења

НОВ ВКУС ВО КУЈНАТА: Буцко компири – повкусно од мусака

Нешто налик на мусака, но со сосема поинаков изглед. Направете буцко компири.Еве што ви треба: Повеќе на Gotvi.mk: Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот 10 „убијци“ на вишокот […]

Tips & Tricks

Еве како да го подобрите вкусот и сочноста на месото, рибите и зеленчукот!

Вкусот кој го добиваме со ароматизација на месото, рибите и зеленчукот е незаменлив во готвењето. Со додавање на зачини во намирниците се менува нивниот вкус, секако кон подобро. За вкусот да биде одличен понекогаш е потребно намирниците да стојат во маринада повеќе од еден ден. Еве со што можете да […]

Tips & Tricks, Видео

Храната е 50% вкус 50% естетика – супер трикови

Сите знаеме дека за во кујната многу е важна и естетиката, а не само вкусот на јадењето. Многу е важно како е декорирана чинијата и како е сервирано она што сме го подготвиле.Она што е убаво сервирано секогаш изгледа повкусно. Ова се неклолку трикови за декорација за сите домаќинки. Може […]

Повеќе

Зошто доматот го изгуби својот вкус?

Одгледувањето на домати во комерцијални цели во последниве неколку децении доведе до постепено губење на препознатливиот вкус, а научниците сега потврдуваат дека тоа не се случило случајно. Меѓународен тим експерти проучил речиси 400 вариетети домати, од современи до најстари сорти, како би утврдиле што се случува со најпопуларното светско овошје. […]

Повеќе

Омилениот вкус на сите генерации настанал по грешка – измислен е од дете

Далеку сме од лето, доаѓа снег и екстремен студ, но сигурно кога ќе помислите на топло време, море и лето, помислувате и на омилениот освежителен вкус – Лолипоп сладоледот.Омилениот вкус на сите генерации настанат сосема случајно, п огрешка. Имено, го измислил 11-годишник, френк Иперсон во 1905 година, кога навечер оставил […]