Tag: витамин ц

Препораки

Веќе не ја фрлајте кората од јаболката – Има повеќе витамин Ц од самото јаболко

Сите знаеме колку се здрави јаболката кои во Македонија ги има во изобилство, а помагаат и корите на јаболката кои сите ги фрламе. Кората е полна со витамин Ц, помага да се исфрлат токсините и да биде телото чисто, како и да ви работи стомакот добро. Не ја фрлајте во […]

Препораки

Намалува холестерол и јакне имунитет – Туршијата помага вака

Нашиот регион е познат по домашната туршија. Она што малкумина го знаеме е колку е туршијата здрава. Сите намирници во туршијата содржат пробиотици, а тие ја чуваат микрофлората на цревата. Важни се за одржување на здрав систем за варење, а се борат и со лошите бактерии и инфекции. Воедно, зеленчукот во […]

Tips & Tricks, Препораки

Како да ја отстраните бојата за коса која не ви се допаѓа?

Кога сакаат да го променат изгледот, жените многу често ја менуваат бојата на косата или фризурата. Но, и покрај желбата за експериментирање, сепак се плашат од неуспех. Ако и вие спаѓате во овој тип на жени, тогаш сигурно ви е потребно ова брзо решение. Доколку одлучивте да ја промените бојата […]

Tips & Tricks, Повеќе

5 начини на кои витаминот Ц ве разубавува

Здравствените придобивки до сега ги научивте на памет, па затоа денес ве запознаваме со поубавата страна на витаминот Ц. Овие 5 третмани можете да ги замените со витамин Ц уште денес: 1. Здрава и долга коса Наместо да користите различни средства и козметики, доволно е да јадете намирници како јагоди, […]

Препораки

Ја фрламе а има повеќе витамин Ц од секое овошје – не правете ваква грешка

Иако секогаш ја фрламе, кората од портокалот има најмногу витамин Ц. Тој е сојузник во борбата против разни болсти, настинки, инфекции, вируси, регенерација на ткива, борба против радикали. Многу витамин Ц има во кората на портокалот иако секогаш ја фрламе. Ако ја користите телото 100 посто ќе го искористи корисниот […]

Повеќе

Витамини кои ви се неопходни во есенските денови

За да ја дочекаме есента весели и здрави, потребни ни се витамини за кожата, ноктите, косата и за добра состојба во организмот. За здрав организам неопходни се витамини од сите групи, но посебно се издвојуваат Б6, Б12, Ц и Д. Тие даваат живост, енергија, добар имунитет и расположение. Витамин Б12 […]

Препораки

Јадете ги почесто: Овие намирници „вријат” од витамин Ц

Витаминот Ц е многу важен за здравје, за имунитет, за кожата и телото, а секако се препорачува во секојдневната исхрана.Најмногу витамин Ц содржат гуавата, црвените пиперки, киви, портокалите како и грејфрутот. Многу витамин Ц има и во јагодите, дињата и прокељот. Па, тркнете во маркет и купете дел од овие […]

Tips & Tricks

Еве што му прави сокот од калинка на вашиот организам!

Ако сакате да го успорите процесот на стареење и да го зајакнете имунитетот, пијте свежо цеден сок од калинки, советуваат стручњаците. Оваа вкусна напивка е вистински концентрат од витамин Ц, богата е со калиум и витамини А и Е, содржи фолна киселина, како и многу моќни антиоксиданси. Некои истражувања покажале […]

Uncategorized

Овој плод ги штити бубрезите и содржи витамин Ц

Мирисот на костени, печени или варени, секогаш годи и создава чувство на топлина. Костенот припаѓа на групата јаткасти плодови, но се разликува од останатите со пониска содржина на масти и голема содржина на скроб, а единствен е кој има витамин Ц. Костенот како лек Релативно голема е енергетската вредност која […]

Препораки

Тие се дар од природата: Имаат тројно повеќе витамини од портокалот

Постојат два вида рибизла, црвена и црна, но и двете се дар од природата кој го штити нашето здравје.Рибизлата е овошје кое го зајакнува и штити организмот, помага цревата правилно да работат и може да делува да се намалат тегобите и бооките при ревматски болки. Богата е со витамин Ц, […]