Tag: витамини

Препораки

Изобилува со здравје: Причини да додавате магдонос во оброците

Магдоносот е здрав и многу корисен за телото ,а помага и за голем број проблеми. Поттикнува излачување течности, а воедно и намалува крвен притисок. Одличен е за диета, помага и да се спречат кардиоваскуларни заболувања. Има многу витамин Ц и се препорачува и свеж. Повеќе на Готви.мк: Диетално: Домашни брускети […]

Повеќе

Енергија и здравје во чаша: Смути полно зеленчук

Направете витаминско смути со зеленчук за Добро утро и ден полн енергија, но и здравје.   Се сече се ситно, се сече и лупената краставица и се става се во блендер и се пие. Повеќе рецепти на Готви.мк: ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид Ремек дело во кујната: Леб од […]

Препораки

Изобилува со витамин Ц и фолна киселина – Овошје идеално за жените

Малината е идеално овошје за жените и помага на многу начини. Богата е со витамини, особено витамин Ц и антиоксиданси. Има и влакна и фолна киселина, витамин К и Е5, манган и магнезиум, калиум и омега три киселини кои многу помагаат на жените, особено фолната киселина.Штити од воспаленија, ги јакне […]

Препораки

Има многу витамини и минерали – Причини да додавате магдонос во секое јадење

Магдоносот е супер вкусна намирница која ги збогатува јадењата.Со него се внесуваат сите витамини и минерали, има калиум, калциум, фосфор и цинк. Супер здрав е за телото, помага за дијабетичари, помага за здравјето на коските, делува позитивно и за Алцхајмер. Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Полнет ананас со ориз и пилешко Пудинг од […]

Препораки

За регулирање на притисокот, грип и настинки – Едно овошје е лек за се

Лимонот е здрав и вкусен, богат со витамин Ц и особено се препорачува за периодот на грип и настинки. Лимонот содржи калиум, а со тоа помага да се држи под контрола крвниот притисок. Помага за камен во бубрезите, со својата киселина, а помага и за артритис, проблеми со варење и […]

Салати

Витаминска салата – Совршена и за лето и за зима

Направете вкусна витаминска салата. Добар апетит! Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Прочитај повеќе кулинарски совети и трикови ТУКА Помоќен од вијагра и афродизијак: Две состојки за да бидете ѕвер во кревет Посно: Палачинки без зејтин Палачинки за 3 минути Палачинки со мед и ореви Американски палачинки по врвен, а едноставен рецепт Палачинки […]

Препораки

Особено е здраво за жените – Авокадо за фит тело и здравје

Ако сакате брзо и лесно да слабеете ви препорачуваме една корисна и вкусна намирница. Се работи за авокадото кое е богати со калиум и минерали кои помагаат да слабеете. Авокадото е овошје кое прави да се чувствуваме посреќни и кое е многу здраво, а особено е погодно за жените. Авокадото […]

Препораки

Три најздрави видови риба – Многу му помагаат на телото и полни се омега три

Доктортите и нутриционистите ја препорачуваат и треба да се јаде често. Рибата е најздрава на планетата, а има протеини, омега 3, клучи за нервниот систем и мозокот, важни и за помнење и учење. Најздрави видови се лосос, сардина и скуша. Имаат масни киселини и витамини А и Б, Д и […]

Повеќе

За ден полн енергија и здравје: Виолетово смути

Наполнете чаша со капини и витамини и почнете го денот вкусно и со енергија. Ставете се во блендер и имате супер смути. Уживајте! Поврзани вести на Готви.мк Англиски погачици со чедар – ќе ги правите во секоја прилика Полнети тиквички по најдобар рецепт Рости од компир Шеф салата Дресинг за […]

Препораки

Дињата е царица на летото – Сокот помага за многу проблеми

Дињата е овошје симбол на летото, помага за многу проблеми и многу е вкусна.Има малку калории, дава многу витамин Ц и Б на телото, калциум, магнезиум, калиум и цинк. Сокот од дињата има многу влакна кои помагаат против холестерол, за диета и тргање масни наслаги од телото. Водата обезбедува важни […]