Tag: витамини

Повеќе

Витамини во тегла – комбинација од 3 вида зеленчук, 2 овошја и мед за подобар имунитет

Кога во една тегла ќе се најдат цвекло, морков, јаболко и уште нешто, се добива смеса која го отстранува заморот, го зајакнува имунитетот, ја подобрува крвната слика… Повеќе рецепти на Готви.мк: Брз појадок со туна салата ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна […]

Главни јадења, Предјадења

Брза и едноставна подготовка: Витаминска супа од зеленчук

Здрава и вкусна супа од зеленчук… Добар апетит! Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи Полнет ананас со […]

Препораки

Особено важен за пензионерите – Витамин неопходен за телото

Витаминот Д е единствениот кој нашето тело е способно само да го произведе, а е многу значаен за нашето здравје.  Витаминот е многу стабилен и спаѓа во групата витамини кои се растворливи во масти, а помага коските да бидат јаки, го намалува ризикот од остеопороза, штити од зболувања и артритис. […]

Tips & Tricks

Овие три работи моментално ќе го зајакнат вашиот имунитет: Внесувајте ги и сочувајте го своето здравје

Со корегирање на исхраната и поголем внес здрави нутриенти го подобрувате вашиот одбранбен механизам од напади на бактерии и вируси.За подигнување на имунитетот, зајакнете го внесот на антиоксиданти. Витаминот Ц и цинкот делуваат превентивно. Селенот е исто така елемент во борба портив настинка, но и низа други заболувања. Витаминот Ц […]

Препораки

Листовите на морковот вријат од витамини  – Не грешете вака

Иако сите го користиме морковот, а секако неговите листови ги фрламе, тие се многу здрави, корисни и полни витамини во себе. Зелените листови или дршки се полни хлорофил, кој делува како детоксикатор на црниот дроб и целото тело, а според некои истражувања, спречуваат и карцином, а полни се и антиоксиданси, […]

Препораки

Најважни витамини за жените

На жените им требаат многу витамини и минерали, а ова се најважните. Ви треба многу фолна киселина која помага да се направат нови ќелии на срцето.Ја има во лиснат зеленчук, риба, авокадо и соја. Ви треба и калциум кој ги гради коските и мускулите, а го има во млеко, сушено […]

Препораки

Зошто треба да пиеме често лимонада?

Лимонадата е корисен и здрав напиток кој треба често да го пиете. Освежува, богата е со витамин Ц и многу вкусна. Лимонот воедно освен што е богат со витамини и не прави здрави, со него имаме сушер имунитет и не штити од грип и настинки, исто така и расположува. Прочитај […]

Препораки

Најважни витамини за жените – Јадете ги овие намирници

На жените им требаат многу витамини и минерали, а ова се најважните. Ви треба многу фолна киселина која помага да се направат нови ќелии на срцето. Ја има во лиснат зеленчук, риба, авокадо и соја. Ви треба и калциум кој ги гради коските и мускулите, а го има во млеко, […]

Повеќе

Чаша со витамини и здравје за Добро утро – Денот нека почне со смути

Направете вкусно смути со кајсија и банана. Чаша полна добар вкус и витамини.Ова е рецептот и постапката:     Се лупи и сече бананата, се става во блендер со сите други состојки и се мати.   Поврзани вести на Готви.мк Брзи роденденски сендвичи ВИДЕО: Појадок за 8 минути – неодоливи […]

Препораки

Сите ги препознаваат по витаминот Ц – Кои други витамини ги имаат портокалите

Сите знаеме дека портокалите се богати со витамин Ц, но имаат и други корисни намени. Имаат витамин А, витамини Б1 и Б9 и фолна киселина. Имаат калциум и влакна во себе. 1 портокал има 80 калории. Прочитај Gotvi.mk рецепти: Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко Многу […]