Tag: висок притисок

Препораки

Јапонска техника за висок притисок – Помогнете си со вода

Оваа техника доаѓа од Јапонија, ви треба само вода, а ќе се спасите од високиот крвен притисок. Станете и на празен желудник испијте 4 шолји млака вода од 160 милилитри, а пред тоа убаво измијте ги забите.Потоа не јадете и не пијте 45 минути, а по 45 минути нормално јадете […]

Препораки

Ако патите од висок притисок, пијте го ова

Цвеклото е незаобиколив дел на трпезата во есен и зима, а освен што е вкусен зеленчук, како природен лек помага и за овој здравствен проблем.Цвеклото директно делува на покачениот крвен притисок, посебно кога се консумира како течност или сок.Брзо може да го намали притисикот и за 4-5 единици. Долгото консумирање […]

Препораки

Природен лек за висок притисок – нема веќе мачнини и главоболка

Еден зеленчук е природен лек за висок притисок. Тоа е лукот.Лукот веднаш делува позитивно, го намалува притисокот, ги опушта крвните садови и со тоа што крвта полесно циркулира, помага да се намали притисокот. Консумирате го почесто. Прочитај повеќе Gotvi.mk вести: ВИДЕО: Рецепт за органска маска за длабинска нега на оштетена коса ВИДЕО: […]

Препораки

ЛЕКАРИТЕ ЈАСНИ: Оваа храна ги убива лицата со висок притисок – НИКАКО не ја јадете

Стручњаците и лекарите предупредуваат дека оние лица кои имаат проблеми со висок крвен притисок, треба да избегнуваат одреден вид на храна, која буквално може да им го скрати животот.Според Американскиот Центар за контрола и превенција на болести, крвниот притисок е тивок убиец за кој не знаат многу луѓе. Ако патите […]

Tips & Tricks

Морска сол – против стрес, висок крвен притисок, алергии…

Има многу причини да во својата исхрана ја замените обичната сол со морска, а ние ви пренесуваме неколку.Морската сол по вкус многу се разликува од „обичната“ но е многу поздрава, бидејќи се добива директно од море и не проаѓа низ хемиски процеси. Морската сол на природен начин ќе го зајакне […]