Tag: викенд

Повеќе

Следат тешки денови – портокалова фаза, пекол во Македонија

Времето во Македонија ќе биде сончево и многу топло со слаб до умерен југозападен ветер.Утринската температура ќе се движи од 15 до 22, а дневната од 35 до 42 степена. УВ-индексот ќе има вредност 9. Во Скопје слично време, сончево и многу топло со слаб до умерен југозападен ветер. Утринската […]

Повеќе

Временска за продолжениот викенд

Времето во Македонија ќе биде сончево и многу топло, со мала до умерена облачност. Попладне ќе има локален развој на нестабилна облачност со пороен дожд и грмежи.УВ-индексот ќе има вредност 9. Температурата ќе се движи од 27 до 38 степени. Во Скопје ќе биде сончево и многу топло, со мала […]

Повеќе

Откажете ги плановите за денеска – еве какво време не чека

ремето во Македонија ќе биде променливо облачно и посвежо со слаби локални врнежи од дожд. Ќе дува засилен северен ветер.Утринската температура ќе се движи од седум до 16, а дневната од 18 до 26 степени. УВ-индексот ќе има вредност 6. Во Скопје слично време, променливо облачно со услови за повремен […]

Повеќе

Големо разочарување од УХМР за викендов – паѓаат и температурите

Во текот на ноќта од север навлезе влажна постудена воздушна маса со посилен северен ветер во Македонија што ќе ги спушти дневните температури за време на викендот, а во следните денови температурата ќе биде во пораст.Во претпладневните часови во северните делови, а потоа најмногу вдолж Повардарието, северниот ветер повремено ќе […]

Повеќе

Мал спас од дождот па повторно силно невреме – временска прогноза

Времето во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со слаб до умерен северен ветер. Кон крајот на денот ќе има услови за изолирана појава на нестабилност со краткотраен пороен дожд и ретки грмежи. Утринската температура ќе се движи осум до 17 степени, а дневната од 21 […]

Повеќе

Нов влажен бран носи уште повеќе дожд

Времето во Македонија ќе биде облачно и свежо со повремени врнежи од дожд кои наместа ќе бидат пообилни особено во претпладневните часови. Од овој влажен бран на повеќе места се очекува да наврнат над 45 л/м2 воден талог. Кон крајот на денот интензитетот на врнежите ќе се намалува. Преку денот […]

Повеќе

Уживајте во летни температури – од утре нагла промена

Времето во Македонија ќе биде сончево и топло со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен северозападен ветер. Попладне во планинските подрачја ќе има услови за краткотраен дожд.Утринската температура ќе се движи од девет до 14 степени, а дневната од 19 до 31 степени. Во Скопје ќе биде […]

Повеќе

Временска за празничниот викенд – што не чека за Први Мај?

Времето во Македонија ќе биде претежно облачно со повремени врнежи од дожд, особено во западните делови, кој попладне и во вечерните часови можно е краткотрајно да биде пороен и проследен со ретка појава на грмежи Ќе дува умерен, на места повремено засилен јужен ветер.Утринската температура ќе се движи од седум […]

Повеќе

ВРЕМЕНСКА: Што не чека оваа недела?

Времето во Македонија ќе биде сончево и потопло со мала до умерена локална облачност и со слаб ветер од јужен правец. Минималната температура од минус два до шест степени, а максималната во интервал од 16 до 23 степени.Во Скопје слично време и температура до 20 степени. Според Управата за хидрометеоролошки […]

Повеќе

Викенд временска прогноза

Времето во Македонија претпладне ќе биде променливо облачно со услови за повремени врнежи од дожд. Преку денот ќе дува умерен до засилен северен ветер, поизразен во котлините на север и в долж Повардарието, а брзината на ветерот повремено ќе надминува 60 км/час.Утринската температура ќе се движи од минус еден до […]