Tag: викенд

Повеќе

Викенд временска прогноза

Времето во Македонија ќе биде претежно сончево со слаба до умерена локална облачност. Утринската температура ќе се движи од седум до 15, а дневната од 26 до 34 степени.УВ-вредноста ќе изнесува 7. Во Скопје слично време, сончево со мала до умерена облачност облачност. Утринската температура ќе се спушти до 13, […]

Повеќе

Пеколот не попушта – еве што не чека викендов

Времето во Македонија ќе биде сончево и потопло со мала облачност. Ќе дува слаб до умерен северозападен ветер, особено вдолж Повардарието. УВ ќе има вредност 9. Утринската температура ќе се движи од 9 до 19 степени, а дневната највисока температура на воздухот ќе се движи во интервалот од 30 до […]

Повеќе

По пеколот невреме – еве што не чека

Времето во Македонија ќе биде сончево и топло. Во попладневните часови во северите делови од земјата ќе има локален развој на нестабилна облачност со краткотраен дожд и ретки грмежи.Утринската температура ќе се движи од 11 до 20, а дневната од 31 до 39 степени. УВ-индексот ќе има вредност 9. Во […]

Повеќе

Не чека пеколен викенд – еве колкави ќе бидат температурите

Времето во Македонија ќе биде сончево и малку потопло со мала до умерена локална облачност, попладне во планинските подрачја со ретка појава на дожд и грмежи. УВ-индексот ќе има вредност 9.Утринската температура ќе се движи од 12 до 19, а дневната од 32 до 38 степени. Во Скопје ќе биде […]

Повеќе

Надвор како да е есен – нагла промена на времето, еве до кога

Времето во Македонија ќе биде облачно и свежо, со врнежи од дожд, кои во јужните и источните делови повремено ќе бидат поројни и пообилни (над 30л/м2). Најдолго и континуирано се очекува врнежите да се задржат во југоисточните делови. Локални врнежи од дожд се уште ќе има и во понеделник претпладне. […]

Повеќе

Ќе се расипе времето за викендот – еве што да очекуваме

Времето во Македонија претпладне ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Попладне, претежно на југот и истокот од земјава ќе биде нестабилно со пороен дожд и грмежи. На места е можно процесите да бидат поинтензивни со појава на град и засилен ветер.Утринската температура ќе се движи од 12 до […]

Повеќе

Денеска пекол, високи температури – што не чека од утре

Времето во Македонија ќе биде сончево и многу топло со мала локална облачност и со слаб северен ветер. Попладне во планинските предели ќе има услови за појава на локален краткотраен дожд и грмежи. Утринската температура ќе се движи од 11 до 20, а дневната од 32 до 39 степени. УВ-индексот […]

Повеќе

Овој викенд пекол – попладне промена на времето

Времето во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Повеќе облачност ќе има во западните делови од земјата. Ќе дува слаб до умерен северен ветер кој вдолж Повардарието ќе биде поизразен.Утринската температура ќе се движи од 12 до 19, а дневната од 31 до 37 степени. УВ-индексот ќе […]

Повеќе

Следат дожд и грмежи па нов топол бран

Времето во Македонија ќе биде сончево и топло со слаб северен ветер.Утринската температура ќе се движи од 11 до 18, а дневната од 31 до 36 степени. УВ-индексот ќе има вредност 9. Во Скопје слично време, сончево со слаб ветер од северен правец. Утринската температура ќе се спушти до 14, […]

Повеќе

Денеска пеколно топло – попладне невреме и разладување

Времето во Македонија ќе биде сончево и топло со умерена облачност и со слаб до умерен ветер од променлив правец. Попладне и во вечерните часови на повеќе места ќе настапи нестабилно време со поројни врнежи од дожд и појава на грмежи. Локално ќе има услови за појава на невреме.Утринската температура […]