Tag: ветер

Видео, Десерти

БЕЛА, КРЕМАВА, ВКУСНА – Торта Јапонски ветер, новиот хит

Направете бела, кремава, лесна и вкусна торта, која за брзо ќе биде на чинија. Јапонски ветер ќе биде вашиот нов омилен вкус. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: БЕСПЛАТНО: Домашни средства за чистење флеки и перење на облека Оставете ги децата да си играат во трева – Има евтин рецепт кој ги вади […]

Видео, Десерти

ТОРТА НАД ТОРТИТЕ: Леден ветер – овошно уживање за 10ка

Направете вкусна овошна торта со овошје. Брзо и лесно се прави, а овошјето не мора да биде како на видеото,туку може сами да изберете што да ставите.Нема многу работа и заморување, се што ви треба и начинот на подготовка се прикажани во видеото:     Повеќе десерти на Готви.мк: Конечно: […]

Повеќе

Какви вести носат метеролозите за денеска?

Времето во Македонија ќе биде променливо облачно и посвежо со локален слаб дожд кој особено ќе биде застапен во западните делови на земјава. Преку денот ќе дува умерен, долж Повардарието засилен ветер од северозападен правец кој наместа ќе надминува над 50 км/ч.Утринската температура ќе се движи од осум до 15, […]

Повеќе

Дожд и грмотевици: Еве во која насока се движи невремето

УХМР известува дека силното невреме се движи кон Кумановско, Овчеполието и југоисточниот дел од Тиквешката котлина.Невреме има и во северниот дел од Полошката котлинa. Превземено од Пресс24 Повеќе вести на Готви.мк Ја прашаа Лепа Брена што е по националност – Еве што одговори Кое е омиленото јадење на принцот Чарлс? Принцот Хари […]

Забава

Циклон доаѓа кон Македонија попладнево: Пороен дожд, ветер и грмежи

Времето во Македонија претпладне ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Попладне ќе биде нестабилно, на повеќе места со пороен дожд, грмежи и засилен ветер, а локално процесите ќе бидат поинтензивни и во форма на невреме, со интензивен пороен дожд силни електрични празнења и силен ветер.Температурата ќе се движи […]

Забава

Викенд временска: Што не чека овие три дена?

Времето во Македонија ќе биде променливо облачно, ветровито и доста свежо со локален дожд претпладне. Ќе дува засилен северен ветер, кој вдолж Повардарието и во источните делови повремено ќе достигнува брзина и над 90 км/час. Дневните температури ќе бидат значително пониски во однос на денешниот ден. УВ-индексот ќе изнесува 6.Температурата […]

Повеќе

Пороен дожд, силен ветер и грмотевици: Вечерва силно невреме

Времето во Македонија претпладне сончево и топло со мала до умерена облачност. Попладне променливо и нестабилно со локален пороен дожд, грмежи и умерен до засилен северен ветер, особено во северните и источните делови. Во вечерните часови локално процесите ќе бидат изразени во форма на невреме. УВ-индексот ќе изнесува 7.Температурата ќе […]

Повеќе

Не излегувајте од дома: Ново силно невреме во Скопје

Силното невреме вчера остави вода до колена, заглавени автомобили, отсечени села, дрва и гранки по улиците. Невремето кое беснееше со часови беше најсилното невреме во Македонија изминативе години, а воедно и годинава. Македонија денеска ќе биде под влијание на влажна и нестабилна воздушна маса од Медитеранот, попладне повторно не очекуваат […]