Tag: вести

Повеќе

Ќе бидеме сити, а витки?! Научниците велат дека наскоро ќе можеме да јадеме сè, без да се здебелиме

Научници од Австралија веруваат дека се блиску до откритие кое ќе овозможи да јадеме што и да посакаме, без да се здебелиме. Имено, се покажало дека глувци, одгледани без генот RCAN1, не се дебелеат иако јадат многу масна и калорична храна. Со оглед на тоа што и луѓето го имаат […]

Повеќе

Утрово земјотрес ја стресе Македонија

Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Македонија, со станици во Скопје, Штип, Валандово, Битола, Охрид и Крушево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје, утринава на 08.10.2016 година, регистрира земјотрес од соседна Р. Грција.Овој земјотрес се случи во 02 часот и 33 минути, со Рихтерова локална магнитуда 4.0. Истиот беше […]

Повеќе

Професионално и храбро – Колешките и честитаат на Топалова за смиреноста за време на вестите на МТВ

„Професионално и храбро“, „Секоја чест колешке“ – ова се само дел од коментарите кои на Фејсбук ги упатија колешките на Катерина Топалова од информативната редакција на МТВ. „Моите драги и професионални колешки. Додека дрмаше шеќер и вода со тресење ми качија во студио. Некои ситуации немаат цена и не се […]

Видео, Повеќе

Земјотрес додека најавуваше прилог во вестите на МТВ – Презентерката сепак остана смирена (ВИДЕО)

Вечерашниов земјотрес кој се случи во Скопје во 19:53 часот беше забележан во живо во централните вести на МТВ. Презентерката на вестите како и секој од нас не можеше да го скрие својот страв, но сепак остана прибрана и продолжи со водењето на централниот ТВ дневник. Еве го видеото: ВИДЕО: […]