Tag: велигденски

Повеќе

Жолти Велигденски јајца – Што значи оваа боја во Велигденската кошница

Велигденските јајца се симболот на големиот празник Велигден, а боите имаат различно значење. Иако сите знаеме дека црвената која значи нов живот и плодност е главна боја, и другите бои имаат важно значење. Така, жолтата боја во кошницата за Велигден значи светлина. Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: […]

Повеќе

Офарбајте јајца со акрил и фолија – Брза техника за Велигден

Офарбајте велигденски јајца со едноставна техника за која ви требаат само јајца, акрилни бои и фолија. Сварете јајца за Велигден, земете парче фолија кое ќе го покрие целото јајце и испрскајте го со акрилна боја парчето. Ставете го јајцето на средина и преклопете го со фолијата со боја. Нека се […]

Повеќе

Офарбајте јајца со шлаг – Техника за која ви требаат 5 минути

Направете велигденски јајца со шлаг и бои. Можеби звучи чудно, но навистина бојата излегува прекрасна и интензивна. За оваа постапка ви е потребен изматен шлаг, различни бои за храна, и бели сварени јајца. Се става шлагот во чинија, се додаваат неколку капки различни бои за храна. Се меша со помош […]

Препораки

Почна Велигденскиот пост – Најдолг е и најтежок, ова се правилата

Започна Велигденскиот пост, најголемиот и најтешкиот пост, а ова се правилата за сите кои постат. Постот е како човекот: телесен и духовен. Со две природи: за телото и за душата. Постиме од гревовноста и од мрсноста.Телесниот пост значи во сите дни воздржување од месо, млеко, јајца и производи со нив, […]

Видео, Повеќе

Видео: Велигденски јајца како лубеница – готови во два потега

Доаѓа еден од најголемите христијански празници Велигден. Се фарбаат црвени јајца, а потоа и јајца во други бои.Секоја домаќинка се труди да направи нешто креативно и оригинално, па така ова е многу убава идеја за велигденски јајца како лубеници. Се е прикажано во видеото во продолжение. Потребни ви се зелена […]

Видео, Десерти

ВЕЛИГДЕНСКИ КОЛАЧИЊА: Изгледаат како уметнички дела а вкусот е магичен

Кретивно, вкусно, лесно и брзо.Направете највкусни велигденски колачиња.   Повеќе вести на Gotvi.mk: Брза диета според вашата градба на тело Диета со која ќе се ослободите од дебелите бутови, широки колкови и салото на стомакот Диета која се држи 7 дена со вашата омилена храна Рецепт за облоги од ѓумбир […]

Видео, Повеќе

Направете велигденски јајца од тесто – НЕМА ДА ВЕРУВАТЕ

Направете велигденски јајца со тесто и чоколада. Ова се највкусните колачиња.   Прочитајте интересни Gotvi.mk рецепти како предлог за Велигденската трпеза: Охридски чомлек ВИДЕО: Како да направите големо чоко Велигденско јајце Велигденска торта ВИДЕО: Рецепт за панакота со јагоди ВИДЕО: Рецепт за брз домашен чоколаден ролат ВИДЕО: Рецепт за еклер […]

Видео, Повеќе

Земете ја четката и препуштете се: Најубавата идеја за велигденски јајца

Ова е дефинитивно најубава идеја за велигденски јазик. Земете четка, салфети и препуштете се на креативноста. Повеќе вести на Gotvi.mk: Брза диета според вашата градба на тело Диета со која ќе се ослободите од дебелите бутови, широки колкови и салото на стомакот Диета која се држи 7 дена со вашата […]

Видео, Повеќе

ВИ ТРЕБА ЛАК ЗА НОКТИ И СВЕТКИ: Велигденските јајца ќе блескаат

Откако ќе го погледнете видеото, веднаш ќе се фатите за работа.Направете најубави и светкави велигденски јајца, еве и како:   Прочитајте интересни Gotvi.mk рецепти како предлог за Велигденската трпеза: Охридски чомлек ВИДЕО: Како да направите големо чоко Велигденско јајце Велигденска торта ВИДЕО: Рецепт за панакота со јагоди ВИДЕО: Рецепт за […]

Видео, Десерти

ВИДЕО РЕЦЕПТ: Шарен велигденски колач

Лесен за подготовка, креативен и вкусен. Направете шарен велигденски колач.Ова е рецептот и начинот на подготовка: Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Senigallia – Хотел, бар и ресторан кој стана уште едно обележје на Скопје Дохранување на вашето бебе – Прочитајте искуство и совети од родители Грижете се за здравјето на бебето: […]