Tag: варење

Повеќе

Природна напивка: Го подобрува варењето и топи масни наслаги

Природна напивка која го подобрува варењето. Повеќе рецепти на Готви.мк: Брз појадок со туна салата ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути Туна салата со фетучини Туна салата Брзо посно предјадење за целото семејство

Pastes, Tips & Tricks

Колку долго се варат раволи

Равиолите се вкусно јадење, а има правила и за варењето. Водата се посолува пред да зоврие,а се варат најмногу пет минути. Готови се кога ќе испливаат на површина. Прочитај и: ВИДЕО: Брзи готварски трикови за совршени тестенини Направете домашен песто сос со тестенини Совет: Не ја фрлајте, искористете ја водата […]

Повеќе

Колку време се вари гриз – Вака нема да биде жилав и тврд

Гризот е вкусна намирница која може да се користи за многу намени во кујна, а ко го вариме, има и точно време колку е потребно да се вари да биде совршен. Се вари 5-7 минути, а постојано треба да се меша при варењето.Ако го варите повеќе, станува жилав и тврд. […]

Tips & Tricks

Неколку грешки со кои кафето го губи вкусот – Не го правете ова

Сите сакаме вкусна шолја кафе, но ова се најчестите грешки кои ги правиме со кафето. Премногу мешање на кафето го убива вкусот, затоа потребно е само малку да се измеша. Ако неколку пати го оставите да се подигне до врвот исто така ќе се смени вкусот и ќе стане поретко, […]

Tips & Tricks

Гравот ќе се свари поубаво и побрзо – Има мал трик

Гравчето, дали е како манџа или тавче, е неизоставен дел од македонската трпеза, сите го јадеме и го сакаме, има супер вкус и многу е здрав. Ако сакате убаво да се свари, а воедно и побрзо, има мал трик. Во шерпата треба да ставите прстофат сода бикарбона. Повеќе вести на […]

Повеќе

Колку време и треба на рибата да се свари во желудникот?

Рибата е здрава и корисна и се препорачува често да ви е на менито за ручек. Иако е лесна храна, потребно е многу време да се свари. Имено, и требаат два до три часа во желудникот. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Смути со лубеница Смути за старт на денот За диета здраво […]

Повеќе

Зеленчукот лесно се вари во желудникот – Исклучок се само два вида

Зеленчукот е здрав и корисен и треба често да се јаде.Потребни му се 30 минути исто како и на овошјето за да се свари во желудникот во нашето тело. Има зеленчук кој потешко се вари како зелка и морков, на кои им требаат два ипол часа до три.   Повеќе […]

Повеќе

Колку време се вари овошјето во желудникот

Овошјето е корисно и треба да се јаде често, има витамини, помага за имунитет и секако за слабеење. Знаете ли колку време му треба да се свари?Потребни се 30 минути да се свари во желудникот.   Повеќе рецепти на Gotvi.mk: ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – […]

Повеќе

Колку време се вари храната во желудник

Знаете ли колку време и треба на храната да се свари во желудникот? На овошјето и зеленчукот 30 минути, а исклучот е морковот и зелката на кои им требаат до три часа.Рибата иако е лесна и требаат 3 часа. Варивата се варат 4 часа, додека млечната храна различно, киселото млеко […]

Препораки

Колку минути се потребни за морковот да не е тврд – Правила во кујната

Морковот е здрав зеленчук кој помага за видот, очите, за имунитет како и за кожата. Важно правило е колку долго се вари за целосно да е сварен. Одговорот е 20-25 минути, толку му е потребно на морковот да се свари и омекне. Повеќе рецепти на Gotvi.mk: ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица […]