Tag: варени

Препораки

Колку долго се чуваат варените јајца – Внимавајте лесно се расипуваат

Секоја домаќинка знае дека јајцата не се чуваат долго во надвор од ладилник. Ако веќе се варени јајцата, има правило колку се чуваат и колку им е рокот. Тврдо варени јајца во ладилник се чуваат околу една недела, не повеќе. Надвор на собна температура се чуваат не подолго од неколку […]

Главни јадења

Деликатес по Велигден – Не фрлајте јајца, супер идеја

Наместо да фрлате јајца по Велигден,направете супер ручек. Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи Полнет ананас со […]

Pastes, Tips & Tricks

Трикови за совршени варени макарони или печени во рерна

Постојат неколку трикови за подготовка на совршени макарони. Се подготвуваат така што се варат околу 10 минути во солена вода, а важно правило е дека тие треба да се бели кога ги бирате. Се чуваат на суво и проветрено место далеку од зачини кои им ја менуваат аромата. Важи и […]

Tips & Tricks

Правила за варење на костените – Колку минути им требаат за да не се преварат

Костените се симбол на есента, а освен што се печат и супер одат со греено вино, може да одберете варијанта и да ги сварите. Печените костени според многумина се повкусни, но варените имаат предности. Секој плод се засекува со нож, се ставаат во шерпа  со ладна вода, која треба да […]

Tips & Tricks

Трик со кој ќе бидете сигурни дали јајцето е тврдо сварено – Се прави за секунда

Сите сакаме убаво сварени јајца за појадок или вечера, а има лесен трик да откриете кое јајце е сварено убаво. Потребно ви е едно свежо и едно сварено јајце. Прво завртете го едното па другото, со тоа што вареното треба да се врти многу повеќе и подолго. Сировото се врти […]

Tips & Tricks

Напукнатите јајца нема да се распаднат при варењето – Има мал трик

Сите сакаме варени јајца особено за појадок, но проблем е ако некое е напукнато. Наместо да го фрлите, варете го во вода со една голема лажица сол и ќе бидете сигурни дека нема да се распадне.Обидете се.   Поврзани вести на Gotvi.mk Брзи домашни пирошки со зденка и маслинки Рецепт за […]

Главни јадења

Деликатес со варени јајца по Велигден

Направете вкусен рецетп со компир и јајца. Добар апетит! Повеќе рецепти на Gotvi.mk: Сакате совршено пржени јајца? ВИДЕО: Дали досега погрешно сме ги пржеле јајцата? ВИДЕО: Шест одлични готварски трикови ВИДЕО: Готварски трик – како одеднаш да излупите 3 варени јајца Ги чувате јајцата на вратата од фрижидерот? ВИДЕО: Ова се […]

Деликатеси

Деликатес за Велигден: Компир и варени јајца кои крчкаат во рерна

Наместо да фрлате јајца по Велигден, ова е идеја за деликатесен ручек. Добар апетит! Повеќе вести на Готви.мк: Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи Полнет ананас со ориз и […]

Препораки

Внимавајте за Велигден: Еве колку им е рокот на вапцаните јајца

Варените јајца кои се вапцаат за Велигден, всушност имаат многу краток рок на траење, многу помал од свежите јајца. Со процесот на варењето на јајцата, се трга нивниот заштитниот надворешен слој, па така самото јајце е по не отпорно на воздухот кој продира, како и бактерии, па може да дојде […]

Препораки

Симбол на есента и лек за безброј болести – ова е тајната на костените

Костените се симбол на есента, многу се вкусни и лековите. Како и другите плодови имаат масти, но не многу, а богати се со витамин Ц, Б1, Б2, Б6 и фолна киселина. Имаат повеќе скроб од компирот, а имаат и манган, калиум, цинк и калциум. Костенот се јаде и варен и […]